czwartek, 21 stycznia 2010

Lato 2010 wciąż bardzo dopieka...

_________________________________________________________

UWAGA!!! Miłośnicy książek w języku polskim!

Zwracam się do Was z goraca prosba o pomoc w sprzedazy ogromnego ksiegozbioru polskich ksiazek, ktory to zbior posiada moja mama mieszkajaca w Melbourne.

Mama jest starsza osoba, majaca problemy z poruszaniem sie, sama wiec nie bardzo moze sie tym zajac. Ja natomiast mieszkam w Polsce, co uniemozliwia mi skuteczne dzialanie z tej odległosci. Ksiazki to przede wszystkim beletrystyka, biografie, albumy i ksiazki historyczne. Wszystkie pozycje bardzo atrakcyjne. Zbior najchetniej chcielibysmy sprzedac w calosci, poprzez odbior osobisty. Zalaczam spis, ale moze on byc obarczony pewnymi bledami.
Bardzo prosze o rozeslanie tego e-maila do osob, ktore moga byc zainteresowane tym ksiegozbiorem.
Wszelkie pytania prosze kierowac na adres : piano_szymon@poczta.onet.pl


Z powazaniem
Szymon Piotrowski

Zainteresowanych proszę takze o kontakt na adres elatrzecia@yahoo.com, prześlę spis ksiązek.

___________________________________________________

Pozdrawiam serdecznie z Polski.

Przeglądając strony internetowe Polonii australijskiej postanowiłam ponownie podjąć sprawę, która w zasadzie może okazać się nie do wyjaśnienia.

Otóż chciałabym prosić o podanie adresu (e-mail) instytucji polonijnych trafiających do szerokiej Polonii w Australii w różnych miastach Australii. Jak odnaleźć choćby nazwisko krewnego, który prawdopodobnie po II wojnie światowej wyemigrował do Australii? Proszę o pomoc.

Podaję w dużym skrócie historię przekazaną nam w rodzinie przez mojego ś.p tatę. Szukamy krewnych stryja naywał się JAN BORYSIEWICZ - syn Tekli i Konrada.
Urodzony w Dobrosławce k/Pińska - Polesie (dawna Rzeczypospolita, obecnie Białoruś). Miał brata Pawła (ur.1922) i brataTymuche (ur. ok.1916 r.) - ten został rozstrzelany przez hitlerowców podczas pacyfikacji wsi na początku II wojny. Dramatyczne losy mojego
taty - Pawła, jego utajnione działania, żeby odnaleźć brata. Listy które w komunistycznej Polsce wracały ze Szwajcarii otwarte...

A dlaczego Australia ? To było już moje osobiste doświadczenie na lotnisku Okęcie w Warszawie w latach 70- tych, gdy ktoś przypadkowo powiedział do mnie: "pani stryj Jan żyje, mieszka w Australii " - i szybko zniknął mi z oczu! To była komunistyczna Polska!...

Więc z moim ś.p tatą snuliśmy różne domysły. Mój tata po tym wydarzeniu podjął poszukiwania przez Sekcję Polską Międzynarodowego Czerwonego Krzyża w Szwajcarii -
przyszły otwarte listy bez odpowiedzi. Więc teraz ja podjęłam temat po latach...
Będę wdzięczna za każdą informację - może choć uda nam dowiedzieć się
czy ktoś w Australii żyje o nazwisku Borysiewicz?
Pozdrawiam bardzo serdecznie - Elżbieta Dorazil.

ela.dorazil@gmail.com

______________________________________________________


Wstępny Program Festiwalu "K'Ozzie Fest 2010"
weź kilka dni urlopu i dołącz do nas!!!

Fundacja Kulturalna Pulsu Polonii organizuje tegoroczny festiwal kościuszkowski z podwójnej okazji: 170 rocznicy odkrycia i nazwania Góry Kościuszki (przez P.E. Strzeleckiego) oraz dwusetnej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina.

___________________________________________

Piątek, 19 marca 2010 Miejsce akcji: Charlotte Pass i szczyt Góry Kościuszki
9 am Tradycyjna "pielgrzymka" na Mt K. - kolejką linową z Thredbo lub pieszo z Charlotte Pass. 12 w południe - wspólne śpiewy na szczycie Góry.
11 am - bieg "Kosciuszko Run 2010" z Charlotte Pass Village (Kosciuszko Chalet Resort) na szczyt Mt Kosciuszko. Trasa biegu wynosi 11 km. Bieg jest organizowany przez niezależną organizację - Strzelecki Heritage Inc. prowadzoną przez Pawła Gospodarczyka.
1 pm - ceremonia wręczenia medali zwycięzcom biegu, mini koncert i specjalna piosenka dla zwycięzcy.
Powrót do Jindabyne.
5 pm Recital fortepianowy Krzysztofa Małka dla społeczności lokalnej z okazji 200. rocznicy urodzin F. Chopina. Jindabyne Anglican Church, wstęp wolny.
___________________________________________

Sobota, 20 marca 2010. Miejsce akcji: Visitors Centre, Jindabyne Cinemas, Memorial Hall, pomnik Strzeleckiego, hotel Horizons Resort.
7,30 am- Strzelecki Walk z Pawłem Gospodarczykiem wzdłuż brzegu Jeziora Jindabyne (ok. 3 km) i łyk mineralnej wody pod Pomnikiem Strzeleckiego.
9 am Wystawa fotograficzna Oskara Kantora "Przez błoto i śnieżycę - śladami Pawła Edmunda Strzeleckiego", foyer NPWS Visitors Centre.
10 am Premiera 55 min. filmu Oskara Kantora pt. "Mt Kosciuszko- the Frozen Years" oraz pokaz 27-minutowego archiwalnego filmu Józefa Drewniaka i Andrzeja Chodkiewicza pt "Strzelecki’s Return" (historia podróży pomnika Strzeleckiego z Poznania do Jindabyne). Jindabyne Cinemas.
11 am - 1,30 pm Kawa, herbata w Memorial Hall, tamże lunch. Bezpłatny lunch dla artystów.
1,30 pm - 4 pm Koncert galowy z aborygeńskim "Welcome to Country", oficjalnymi przemówieniami dyrektora Kosciuszko National Park, burmistrza Jindabyne, Patrona Festiwalu ambasadora Andrzeja Jaroszyńskiego, posła na sejm, prezesa Wspólnoty Polskiej, Macieja Płażyńskiego, przedstawicielki Fundacji Kosciuszkowskiej w USA - dr Lidii Filus i olimpijczyka Roberta Korzeniowskiego (patrona biegu Kosciuszko Run). Memorial Hall.
5 pm Spotkanie pod pomnikiem Strzeleckiego. Na didgeridoo gra Arkadiusz Buczek, jedyny w Polsce producent tego instrumentu.
7 pm Recital fortepianowy Krzysztofa Małka dla dygnitarzy i gości festiwalowych z okazji 200 rocznicy urodzin F. Chopina. Horizons Resort. __________________________________________________________

Niedziela, 21 marca 2010 Miejsce akcji Cooma. Centennial Park, St Patrick's catholic church and St Paul's Parish Hall.
10 am - 3 pm Koncert galowy w parku Centennial Park (przy Visitors Centre). Przemówienia burmistrza Cooma, Konsula Generalnego RP, przedstawiciela Aborygenów i posła Macieja Płażyńskiego. Dla zwycięzców "Kosciuszko Run 2010" specjalnie dedykowane piosenki.
Uwaga: Dzień handlowy w Parku Centennial od 9 rano. Mozliwość wykupienia straganów. Napisz do nas.
redakcja@pulspolonii.com

10 am Msza św. w kościele św. Patryka.
Projekcja filmu Oskara Kantora o P.E. Strzeleckim "Mt Kosciuszko - The Frozen Years" oraz filmu J. Drewniaka i A. Chodkiewicza "Strzelecki’s Return" - o czasie i miejscu projekcji poinformujemy wkrótce.
__________________________________________________

Poniedziałek, 22 marca 2010. Cooma.
7 pm Recital fortepianowy Krzysztofa Małka dla mieszkanców Cooma z okazji 200 rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Koncert (za biletami) organizowany przez Monaro Arts Society.
Puls Polonii planuje bezpośrednią transmisję imprez festiwalowych w internecie.
Więcej na temat K'Ozzie Fest i poprzednich festiwali na naszej stronie internetowej:
www.kozziefest.com

Więcej na temat Fundacji Kulturalnej Pulsu Polonii jako organizatora festiwalu na jej stronie www.fkpp.org
ZAKWATEROWANIE Festiwalowiczom polecamy zakwaterowanie w hotelu "Lake Jindabyne", położonym nad jeziorem , tuż koło pomnika Strzeleckiego. Jest 10 pokoi, w których może nocować po 6 osób, są 24 pokoje 4-osobowe, 4 pokoje, w których mieści sie po 10 osób, 1 pokój mieszczący 8 osób i 1 dla 7 osób. Radzimy dobrać się w grupy i wspólnie zarezerwować miejsca noclegowe. Razem raźniej! No i w marcu o wiele taniej jak w sezonie narciarskim!
Lake Jindabyne Hotel
Bed & breakfast, freecall 1800 646 818
tel. 02 6456 2203 fx 6456 2807
ljhotel@tpg.com.au
____________________________________________________

Żegnajcie wakacje! Witaj szkoło!

Żegnajcie letnie przygody.
Czas już powracać do szkoły.
Letnie przygody czekajcie,
Kiedy znów będą wakacje

Chcę Wam życzyć na początek,
by nauka «szła» jak zpłatka,
żeby tyle było piątek,
ile pszczół na polnych kwiatkach.

Żeby pochwał było tyle,
ile szyszek w gęstym borze,
żeby w szkole było milej
niż nad rzeką lub nad morzem.

Długopisy, wszystkie pióra
niechaj piszą mądrze, ładnie
i niech skrzypią tak jak żuraw,
kiedy błąd się gdzieś zakradnie.

Przed nami nowy rok nauki w Polskich Szkołach w różnych dzielnicach Sydney i Newcastle. Szkoły oferują naukę języka polskiego, historii, geografii i kultury polskiej.
Lekcje języka polskiego prowadzone przez wykształconych nauczycieli według programów K-12 zatwierdzoneych przez Departament Edukacji w Nowej Południowej Walii obejmują naukę języka polskiego na poziomie klasy podstawowej, średniej, oraz w niektórych szkołach klasy dla dorosłych.

Szkoły Podstawowe prowadzone są przez osobne Komitety Rodzicielskie w róznych strukturach organizacyjnych, gdzie grono pedagogiczne finansowane jest przez poszczególne szkoly z opłat rodziców, otrzymywanych dotacji i wypracowanych dochodów.
Każda ze szkół w stanie NPW otrzymuje dotację na każdego ucznia w wysokości $60 rocznie z programu rządowego prowadzonego i rozliczanego przez Departament Edukacji.
W Nowej Południowej Walii w szkołach uczy się około 31 tysięcy uczniów
w 47 językach z różnych grup etnicznych.
Szkoły należą do NSW Federation Community Languages Schools.
Jest to organizacja reprezentująca szkoły języków na szerokim forum w rozmowach z z Ministrem Edukacji, parlamentarzystami danych rejonów elektoralnych włączając dyrektorów szkół australijskich udostępniających klasy dla sobotnich szkół. Dzięki organizacji „NSW Federation Community Languages Schools” szkoły podstawowe otrzymują ubezpieczenie (public liability).
Federacja szkól organizuje również kursy dokształcajace, konferencje dydaktyczne dla nauczycieli i zarządów szkół.

Szkoły Średnie w NPW prowadzone są bezpośrednio przez Departament Edukacji włącznie z opłatami pensji dla nauczycieli. Nauka języka oferowana jest za darmo, co jest olbrzymim odciążeniem dla rodziców.
Program obejmuje naukę według tego samego programu K-12 dla klas od 7-10 i 11-12 zakonczonego Maturą. Zapisy do szkół średnich odbywają się poprzez szkoły australijskie do których uczeń uczęszcza. Puktowana Matura z języka polskiego umożliwia maturzystom nie tylko lepszą znajomość języka, ale wielokrotnie umożliwia uzyskanie wyższej noty (punktów) przy wyborze danego kierunku na studia.

Klasy dla dorosłych organizowane są w niektórych szkołach gdzie program jest przystosowany do poszczególnych klas na różnych poziomach, w zależności od potrzeb i zainteresowań studentów.

Wszystkich zainteresowanych nauką języka polskiego
zapraszamy do Polskich Szkół w Roku 2010
Szczegółowych informacji udzielają i przyjmują zapisy następujące szkoły:

1. POLSKA SZKOŁA SOBOTNIA w ASHFIELD
Info: Marysia Nowak tel: 9875 1572 lub Bernadeta Żukowska m: 0407 073 771
marysia.nowak@bigpond.com, www.polishschool.net.au

2.
POLSKA SZKOŁA SOBOTNIA w BANKSTOWN
Info: Barbara Potaczała tel: 9796 7294
mebasia@hotmail.com

3.
POLSKA SZKOŁA SOBOTNIA w LIVERPOOL
Info: Zuzanna i Marek Majewski m: 0400 212 298
mmajewski@optusnet.com.au

4.
POLSKA SZKOŁA SOBOTNIA w MARAYONG
Info: Siostra Grażyna mob: 0420 754 733
groclawska@yahoo.com.au

5.
POLSKA SZKOłA SOBOTNIA w NEWCASTLE
BROADMEADOW

Info: Ela Radna tel: 49655154 mob: 0423272045
elizabeth.radna@newcastle.edu.au

6.
POLSKA SZKOŁA SOBOTNIA DZIELNIC PÓŁNOCNYCH
( Macquarie) w NORTH RYDE
Info: Elżbieta Cesarski mob: 0402 387 034
northshore@polisheducation.org.au
www.polisheducation.org.au

7.
POLSKA SZKOŁA w RANDWICK, SYDNEY
Info: Zbyszek Sobota m: 0414 313 478, Gosia Vella tel: 9311 3723 school@polishschool.org.au, www.polishschool.org.au

Naukę języka polskiego na poziomie szkoły średniej
Oferują Centra Sobotnich Szkół Języków
W języku polskim udzielają informacji:

Ashfield - Marianna Łacek tel: 02 97988690,
Chatswood – Barbara Gondek tel: 02 94823329
Liverpool – Barbara Magolan tel: 02 46850254
Seven Hill – Mira Zubert tel: 02 96269826
Randwick - Gosia Vella tel: 02 9311 3723
Newcastle - Ela Rdna tel: 02 49655154

Nigdy nie jest za późno na naukę języka – zapraszamy
jak znasz osoby, ktore chcą poznać język polski - zaproś ich w naszym imieniu – podziel się załączoną informacją.
________________________________________________________

Nazywam sie Janusz Chac i mieszkam w Gryfinie kolo Szczecina.

Mój wujek (brat mamy) Jan Duszeńko mieszkał od wojny w Australii - ostatnio w Birrong gdzie umarł w 1979 r. Jego żona Irena też już nie żyje. Nie mieli niestety dzieci. Wujek był konduktorem.
Wraz ze śmiercią jego mamy, a mojej babci zaginęły wszystkie dokumenty - zostały tylko zdjęcia.
Może ktoś z Państwa będzie znał jego ostatni adres zamieszkania? Wiem, ze mieszkał też w Birrong w piętrowym, białym domu.

Oto trzy zdjęcia wujka Jana Duszeńko:
1) Z Le Havre w 1946 r. (wujek stoi pierwszy z prawej)
2) Zdjęcie ze ślubu z żoną Ireną ( pierwszy z lewej)
3) Zdjęcie przed domem w Birrong - kwiecień 1974r.


Jeżeli moje dane pomogą ustalić adres gdzie mieszkał w Birrong mój wujek to bedę bardzo wdzięczny. Czy dom widoczny na zdjęciu jeszcze istnieje?
Pozdrawiam i z gory dziekuje za każdą wiadomość,
Janusz Chac
yoyayo@wp.pl

______________________________________________________

Nazywam się Alicja Jankowska i piszę do Państwa

w imieniu Marcina Gienieczko,
który w tym roku w maju zamierza samotnie przemierzyć Australię.

Prywatnie jestem jego narzeczoną, ale też pomagam w przygotowaniach logistycznych najnowszej wyprawy Marcina.
Marcin Gienieczko z wykształcenia jest zawodowym dziennikarzem, globtroterem, który specjalizuje się w ekstremalnych wyprawach na Daleką Północ: Kanada, Alaska, Syberia, Norwegia. Należę do grupy zawodowych podróżników Alpinus Expedition Team. Współpracuję stale z Polska Edycją Playboya.
Od dzieciństwa chciał żyć przygodą, realizować wyprawy, które nie miały miejsca we współczesnym świecie, później je opisywać dla takich magazynów jak ,,National Geographic". W ciągu ostatnich paru lat zaczął te marzenia urzeczywistniać, zarówno od strony podróżniczej jak i dziennikarskiej. Zrobił kilka ciekawych, nowych dróg wspinaczkowych w górach Rumunii, Hiszpanii i we wsch. Turcji. Zorganizował wyprawę w góry Tien-Szan (Chiny), Himalaje(Mont Everest ), wyprawę amerykańsko-kanadyjską jak i również na Syberię - przewędrował samotnie rejony Przybajkała pokonując rwące górskie rzeki i tajgę. Wędrował w zimie przy minus 45 stopniach po Jukonie.
Na swoim koncie ma kilka znaczących wyczynów ekstremalnych. Zorganizował samotną wyprawę rowerową na czas "Dookoła Polski" jak również rowerem górskim przejechałem dzikie góry Pamiru i pustynię w Uzbekistanie.
Mongolię przejechał konno. Wyprawa nosząca nazwę ,,Challange Mongolia " była wielkim sprawdzianem jego osoby. Pokonał w trakcie dwumiesięcznej eskapady ponad 1000 km przez góry, rwące rzeki i gęste lasy tajgi. W trakcie tej wyprawy zdobył mało znany dziki szczyt Monch Saridag-uul mierzący ponad 3000 m n.p.m.
Sukces, który odniósł, spowodował kontynuację jego niecodziennych przedsięwzięć. Przepłynął samotnie pontonem największą i najniebezpieczniejszą rzeką Alaski -Yukon. Jako pierwszy Polak spłynął canoe całym systemem rzecznym Mackenzie: czyli rzeką Mackenzie 4 tyś km.
Ukoronowaniem tej wyprawy jest książka Marcina "Pokonac siebie", która ukazała się w 2008r. Marcin przeszedł również Góry Mackenzie jak i również opłynął samotnie kajakiem Morze Białe Półwysep Kolski -Rosja. W roku 2009 przeszedł w poprzek zimą w temperaturze minus 50 stopni Syberię.

Zapraszam na stronę
http://www.gienieczko.pl/
http://www.zewpolnocy.com/

Najnowszym planowanym przez Marcina przedsięwzięciem jest wielka ekspedycja Trójbój - przemierzenie Australii w poprzek - 6 tys. km rowerem(3 tys. z Darwin do Newman oraz 3 tys z Ayers Rock do Sydney), 1000km pieszo przez pustynię Gibsona, 1130km specjalnie skonstruowaną łódką na trasie regat Sydney-Hobart.
Będzie to pierwszy taki projekt zorganizowany przez Polaka i pierwszy człowiek na świecie! Zadaniem tych przedsięwzięć jest przemierzenie i sprawdzenie siebie w ekstremalnych warunkach.
Oprócz wątku romantycznego chodzi również o wielki wyczyn. Ta wyprawa z pewnością nawiąże do wielkich ekspedycji z ubiegłych stuleci.
Jeżeli Marcinowi uda się pokonać taką trasę, która była marzeniem podróżników ubiegłych stuleci, będzie on jednym z nielicznych ludzi na świecie, który będzie mógł się poszczycić takim sukcesem.
Ekspedycja będzie realizowana od 17 maja 2010 do 1 października 2010. O tej wyprawie będzie głośno w całej Polsce. Relacjonować ją będą największe rozgłośnie radiowe oraz TVN.

W związku z tym, że w Australii będziemy po raz pierwszy a wiele słyszeliśmy o gościnności tej ziemi a szczególnie Polonii Australijskiej, chcielibyśmy zwrócić się do Państwa o pomoc logistyczną na miejscu w Sydney i Darwin.

W Sydney i Darwin szczególnie ważnych jest dla nas kilka kwestii:
- odbiór konteneru z łódką Marcina, który prawdopodobnie dotrze do Sydney 1 lipca (Marcin będzie wtedy w ok. pustyni Gibsona)
-być może możliwość przenocowania w Sydney w dniach 19.05-22.05 oraz w Darwin między 22.05-26.05
-pomoc w zorganizowaniu spotkania z Polonią Australijską ok.20 maja
-monitoring i czuwanie podczas przepłynięcia Marcina trasą Sydney-Hobart
-Potrzebujemy również map na trasie przejścia pustyni Gibsona od Newman do Ayers Rock (w Polsce nie do zdobycia)
Ja towarzyszę Marcinowi w wyprawie pierwsze 3 tyg, kiedy to wyruszy z Darwin do Newman, będę ten odcinek pilotowała, fotografowała i filmowała. Następnie ja wracam do Darwin i dalej już do Polski, natomiast Marcin udaje się w dalszą drogę.

W Darwin będziemy chcieli wynająć auto, żeby transportować wózek Marcina oraz inne niezbędne sprzęty do Newman. Być może ktoś z Państwa chciałby mi towarzyszyć w drodze do Newman z Darwin i z powrotem. Byłaby to okazja do bliższego poznania środowiska polonijnego, które na pewno znajdzie ujęcie w nowej książce Marcina nt. Australii.

Liczymy, że zechcą Państwo nam pomóc i dzięki Waszej życzliwości uda się nam dograć wszelkie szczegóły logistyczne.
Pozdrawiamy serdecznie i mamy nadzieję, ze do zobaczenia w Australii,
Alicja & Marcin
Agencja Perdido - expeditions
http://www.gienieczko.pl/
http://www.zewpolnocy.com/

mobile: + 48 604 659 858
________________________________________________________

Dla Polonii sydnejskiej styczeń, to pora urlopów, czyli pora ogórkowa...

Dlatego mało imprez. Ale te ogórki wyglądają bardzo smakowicie...
________________________________________________________

Uwaga!
Redaktorka tej strony dostała następujący list, ale ponieważ nie potrafi na niego odpowiedzieć, prosi czytelników o pomoc.
Ktokolwiek wiedziałby coś o panu Józefie Chodakowskim proszę napisać na podany niżej adres lub na elatrzecia@yahoo.com

Mam wielką prośbę o pomoc w uzyskaniu bardzo ważnych
dla mnie informacji.

Chodzi o nazwę instytucji w Melbourne, adres, adres internetowy, w której mógłbym otrzymać informację o karierze zawodowej mojego wuja.
W 1948 r., z brytyjskiej strefy okupacyjnej w Niemczech, wyemigrował do Australii i przepadł bez wieści. Bez rezultatu był poszukiwany przez nas, sam nie dał znaku życia, lub informacja do nas nie dotarła.
W pażdzierniku br., przez przypadek, udało mi się zlokalizować go w Maffra Vic.

Potem udało mi się otrzymać z USC Melbourne akty zgonów jego i jego żony.
Zmarł w 1974 r.
Teraz szukam dwóch informacji:
1. Gdzie zostały złożone jego prochy. Kremacja w Springvale Vic.
2. Kariera zawodowa, czyli co on robił w tej Australii.

Józef (Joseph) Chodakowski

był kapitanem Marynarki Wojennej. Zastępcą dowódcy sławnego okrętu podwodnego ORP "Orzeł", oficerem broni podwodnej w Sztabie Dowództwa Floty, obrońcą Helu, więźniem Offlag Woldenberg.
Po zakończeniu wojny przez kilka miesięcy podnosił wraki i odbudowywał porty w Gdyni i Gdańsku.
W październiku 1945 r., zagrożony aresztowaniem przez NKWD, uciekł do Niemiec.
Stamtąd w 1948 r. do Australii.
Jest opisany w wielu książkach i materiałach historycznych. Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oczekuje że dokończę jego biografię która u nich zatrzymała się na 1948 r.
Jestem blisko, coraz bliżej ...... a dzięki pomocy czytelników tej strony mam większą szansę.

Pozdrawiam serdecznie, a w Nowym Roku życzę szczęścia zdrowia i sukcesów.
Stefan Jung
E-mail: sjung@aster.pl

___________________________________________________