piątek, 2 stycznia 2009

I znów kolejny Nowy Rok! - tym razem 2009

_________________________________________________

Organizatorzy Polish Christmas Festival 09,
ZAPRASZAJA
w sobote 31 stycznia, godz 20,00
do Klubu Polskiego Ashfield
na GRAMY WSZYSTKO W NASZYM DISCO!!!
Dochod z imprezy przeznaczony jest na zorganizowanie Polish Christmas Festival 09.
Impreza przeznaczona jest dla osob 30+, tak wiec nie narzekajmy, ze nie ma gdzie sie pobawic, tylko przyjdzmy i przyprowadzmy znajomych!
Zapewniamy super muzyke i atmosfere,
wstep tylko $ 5
Wkrotce przeslemy kolejne informacje na temat naszych imprez.
Zbyszek Slomowski ph 0418 418 866
_______________________________________________

Kawiarenka Pod Pegazem
(Klub Polski Ashfield 73 Norton St. Ph.97987496)
działająca pod auspicjami
Polskiego Towarzystwa Literackiego
i mecenatem Konsulatu Generalnego RP
zaprasza na spotkanie z podróżnikiem z Kanady, rekordzistą z księgi Guinnessa znanym z ostatnich wywiadów w radiu SBS
Jerzym Adamuszkiem
Podczas spotkania zostanie wyświetlony film z wejścia na najwyższy szczyt w Andach (6962m) Anconcagua.


Gospodarz wieczoru - Janek Dydusiak
Kiedy: 31-go stycznia godz. 17.30
Wstęp $7
Po spotkaniu tradycyjnie: zakąski, wino, kawa, ciasto.
Sponsorem spotkania jest dr. Beata Rumianek
____________________________________________________

Eleven Luscious Ladies present:
The Vagina Monologues

When: 8pm 5,6,7 February 2009.
Where: Gallipoli Legion Club, 3 Beaumont St Hamilton.
How much: $22 ($15 concession)
Bookings: through NTC on 4952 4958 or cash only at the door on the night

Cast: Kate Carruthers, Samantha Cobcroft, Susan Dredge, Sarah Liebetrau, Asia Lunarzewski, Anika Means, Alison Murphy, Lynda Rennie, Adelle Richards, Claire Williams, Emma Wood
Directed by: Emma Wood

Support entertainment includes The Understudy (Lucy Hearn), Best Female Vocalist at the 2008 ABC 1233 Music Awards; and local women's choir, The Choir of No More Knocks.

This event is part of the international V-Day, a global movement to stop violence against girls and women, with proceeds going to local services Warlga Ngurra Women's Refuge and Carrie's Place, Maitland.

So come along for a fun evening in support of a great cause.
Visit http://www.vday.org/

for more information.
___________________________________________________


Obchody 170-lecia już za nami, wkrótce sprawozdanie...
Dziś piosenka, którą Asia Łunarzewska wykonała na wspaniałym niedzielnym koncercie (kto nie był, nie odżałuje...): "Biały krzyż" Krzysztofa Klenczona. (Produkcja Ela Celejewska)
__________________________________________________

SPOŁECZNY KOMITET ORGANIZACYJNY OBCHODÓW
170–LECIA OSADNICTWA POLSKIEGO W AUSTRALII

POLSKI KLUB W ASHFIELD
73-75 Norton str. Ashfield NSW 2131

Głównym założeniem obchodów jest promocja polskiej tradycji i kultury w Australii.

W 2006 roku powstała grupa inicjatywna obchodów 170-lecia osadnictwa polskiego w Nowej Południowej Walii. Zorganizowany przez nią Tydzień Kultury Polskiej w dzielnicy Sydney – Ashfield w marcu 2007 roku zapoczątkował przygotowania do oczekiwanych generalnych obchodów jubileuszowych.
Tydzień Kultury Polskiej odbił się szerokim echem nie tylko wśród lokalnych społeczności i został entuzjastycznie przyjęty przez Polaków i Australijczyków.

Pragniemy poinformować, iż planowane przez nasz komitet uroczyste obchody 170-lecia osadnictwa polskiego w Australii – Nowej Południowej Walii, a w szczególności ich kulminacja organizacyjna, społeczna i kulturalna zostają przesunięte na rok 2010.
Staje się tak z kilku powodów. Rok 2010 jest rokiem obchodów 30 lecia “Solidarności” jak również światowym rokiem “Chopinowskim”. Te ważne aspekty historyczne pragniemy włączyć w obchody jubileuszowe, które odbędą się w listopadzie 2010.

Perspektywa roku 2010 daje nam, organizatorom i wszystkim rodakom, którym leży na sercu krzewienie polskiej kultury i wartości, możliwość opracowania i zrealizowania wzbogaconego, wieloaspektowego programu obchodów. Imprezy obejmują wysokiej rangi wydarzenia artystyczne, kulturalne, społeczne ale także promującego naszą Ojczyznę w nowoczesny i nowatorski sposob (badania naukowe dotyczące przeszłości emigracji, happening, wystawy sztuki nowoczesnej itp.)

Pragniemy również zorganizować bożenarodzeniowy piknik kontynuując tradycję poprzednich pikników. Rok 2010 daje też realną gwarancję zlokalizowania głównych obchodów w najbardziej symbolicznych dla Australii miejscach, takich jak Sydney Opera House, Hyde Park i Darling Harbour oraz zaproszenia luminarzy polskiej kultury, jak utalentowanego pianistę Rafała Blechacza, dzięki czemu impreza promująca polskość, odbije się szerokim echem wsród opiniotwórczych kręgów i całego społeczeństwa Australii.

Rok 2010, tak jak rok 2008 pozostaje bezpośrednio związany symbolicznie
z najważniejszymi wydarzeniami dla narodzin Polonii w Nowej Południowej Walii.
Pierwszym ”non – convict” osadnikiem był książe Alojzy Drucki – Lubecki, który na pokładzie statku “Eden” przybył do Sydney 17 października 1838 roku. W roku 1838 przybyło też z Wielkiej Brytanii do Sydney kilku skazańców polskiego pochodzenia, ale dokładniejszych informacji o nich nie udało się odnaleźć.
W roku 1839 przybył do Australii Hrabia Pawel Edmund Strzelecki, wielki odkrywca któremu zawdzięczamy nazwę najwyższego szczytu górskiego któremu nadał imię Kościuszko. Natomiast
w styczniu 1840 roku sprowadzili się do Australii przedstawicielie rodu, zapisanego złotymi zgłoskami w kronikach polskiego patriotyzmu, bracia Lucjan i Ferdynand Plater z rodzinami.
Polskie rodziny podjęły na Antypodach szlachetną misję oświatową – 1 października tego samego 1840 roku ks. Lubecki otworzył pierwszą szkołę.

Na Antypodach jesteśmy obecni od ponad 170 lat. W większym lub mniejszym stopniu mieliśmy wpływ na kształtowanie się australijskiej państwowości. Byliśmy i jesteśmy współtwórcami młodego państwa, w którym rozwija się przemysł, handel, infrastruktura miejska, rustykalna, techniczna.
Jednocześnie pozostaliśmy aktywni pielegnując tradycję, spuściznę społeczno–kulturalną, historyczną i religijną naszej ukochanej Ojczyzny, którą musieliśmy, nierzadko wbrew naszej woli, opuścić.

W okresie powojennym fala emigracji na antypody nasiliła się. W Australii osiedlali się Polacy – byli więźniowie obozów koncentracyjnych i łagrów, polscy żołnierze, przymusowi robotnicy, poszukujący godziwej pracy rodacy porozrzucani po Europie i świecie przez wojenną zawieruchę. Był to okres bujnego rozkwitu gospodarczego Australii, a napływ powojennych emigrantów zasilał w znacznym stopniu kadrową bazę robotników, inżynierów, intelektualistów, artystów, naukowców, przedstawicieli wolnych zawodów, uczestniczących w budowie nowoczesnego państwa. Australia stała się wielokulturowym państwem kultywującym wspaniałe tradycje wolności i tolerancji.

Polskość w naszej Drugiej Ojczyźnie podtrzymywaliśmy budując domy polskie, kościoły, tworząc organizacje polonijne we wszystkich stanach Australii. Staraliśmy się kontynuować i krzewić polską tradycję narodową.

Obchody styczniowe 2009 są częścią cyklu organizowanych imprez związanych z rocznicą 170-lecia osadnictwa polskiego w Australii

Dyrektor obchodów Janusz Nawrocki

______________________________________________________

Szczegolowy Program obchodow 170-lecia emigracjii polskiej do Nowej Poludniowej Walii
16.01.09 – Piatek
od godziny 12.30

Powitanie gosci - Spotkanie seniorow, weteranow – wstep wolny
Uroczyste otwarcie wystawy “25 lat pracy atrystycznej Krisa Kosa w Australii’
Wspolny lunch.
Spotkanie z autorami nowo wydanych ksiazek i ich promocja. Wsrod zaproszonych autorow Halina Robinson, Roman Korban, Marcel Mayland, Marek Baterowicz i inni.
W trakcie trwania imprezy – kiermasz ksiazek.
Ponadto Orbis Express promuje nowe propozycje wycieczek ze swojej oferty.
Spotkanie umilac bedzie zespol artystow: Miroslaw Boguszewicz, Jurek Scislowski, Slawek Kazan, Agnieszka Rypel – Polkas i wielu innych artystow przebywajacych w tym czasie w Sydney, ktorzy potwierdza swoj udzial w najblizszym czasie.
Prowadzacy impreze: Ernestyna Skurjat – Kozek, Jan Dydusiak, Aurelia Stanislawczyk pod kierunkiem Dyrektora Artystycznego Dariusza Paczynskiego

Godzina 19.00
Rozpoczynamy polska zabawe karnawalowa.
Grac beda najlepsi muzycy jakich zebral Mirek Boguszewicz i Slawek Kazan.
Goscinnie wystapia inni artysci.
W programie wiele atrakcji i niespodzianek: mikrofon dla wszystkich, konkursy, aukcja wartosciowych prezentow noworocznych,
Smaczne paczki, ciasta, kawa, herbata.
Restauracja Nadwislanska proponuje noworoczne smaczne tanie dania .
Cena biletu $15
Pyszna noworoczna zabawa !

17.01.2009 – Sobota
Godzina 19.00
Zapraszamy na koncert – bankiet “bal karnawalowy”
W czesci artystycznej wystapia znani artysci polskiego i miedzynarodowego pochodzenia .
Wystapia m.in. Janusz Bacal i Nana Tatanaszwili, Maja Kedziora, Zespol folklorystyczny ‘Syrenka’, tancerz Edward Lipski oraz Marta Kiec-Gubala
Bal karnawalowy uswietni zespol Asi Lunarzewskiej.
Lista zaproszonych gosci znajduje sie w biurze klubu polskiego w Ashfield
Bankiet prowadzic beda: Dariusz Paczynski i Aurelia Stanislawczyk
Zaproszenia do nabycia w Polskim Klubie w Ashfield
Cena zaproszen $60.

18.01.2009 – Niedziela
Godzina 12.00
Uroczysta Msza Swieta w Kosciele St. Vincent`s w Ashfield celebrowana przez ksiedza Artura Botura oraz ksiedza Tomasza Zarembe. Celebracje Mszy Sw uswietnia artysci.

Godzina 13.30
‘PONAD NIEBO’ koncert Asi Lunarzewskiej.
W programie beda wykorzystane ostatnie piosenki z plyty Krzysztofa Klenczona oraz Kayah. Beda wykorzystane wlasne kompozycje artystki m.in. jej piosenka, ktora otrzymala 3 nagrode na konkursie piosenek Klenczona w Polsce.

Godzina 15.30
Rozpoczecie forum Polonii.

Odbedzie sie dyskusja na temat przyszlosci Polonii w Australii. Potrzeb, wymagan, ambicji oraz proba rozwiazania nurtujacych problemow.
Wszystkie wnioski, postulaty, propozycje oraz uwagi zostana zaprorokolowane i przekazane do odpowiednich instytucji i organizacji w Polsce: Komisja Senatu RP, Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stowarzyszenia “Wspolnota Polska”, Wladz federalnych, stanowych i organizacji zwiazkowych.

Janusz Nawrocki – przewodniczacy komitetu, Dariusz Paczynski – dyrektor artystyczny

Dariusz Paczyński, Ernestyna Skurjat-Kozek i Janusz Nawrocki
_________________________________________________

Noworoczne szaleństwo w Sydney!
No... tym razem prawdziwe szaleństwo, kosztowało bowiem 5 milionów dolarów!...
No cóż... Sydney chce być najlepsze na świecie, szkoda tylko, że nie w jakimś pożyteczniejszym wydarzeniu. Np. nakarmieniu wszystkich głodnych w tę noc, w całej Australii... A pofiglować sobie np. za 1 milion._________________________________________________

UWAGA! Dostaliśmy list, z którego wynika, że siostra poszukuje Władysława Dumańskiego.
Ktokolwiek wie coś na temat poszukiwanych osób, proszony jest o kontakt mailowy.

"Zwracam sie do Panstwa z prosba: w jaki sposob mozna sprawdzic w Australii, czy ktos zyje lub zmarl?
Bo ja poszukuje Wladyslawa Dumanskiego (urodzonego w Stadni 3.11.1923 Polska), w imieniu siostry ktora poszukuje swojego brata, ktory podczas II wojny swiatowej wyemigrowal do Australii i nie bylo z nim zadnego kontaktu.
Wiem ze Wladyslaw Dumanski wzial slub w Australii z Maria Theresa Mueller (Strieder) w 1953 roku. W 1960 roku Wladyslaw i Maria Theresa Dumanski uzyskali obywatelstwo australijskie. Wiem ze Maria Thresa Dumanski zmarla w 1992 roku w Australii (prawdopodobnie w Yagoona). Ale czy Wladyslaw Dumanski zmarl, czy zyje, to nie wiem jak sie tego dowiedziec.
Ostatni adres zamieszkania Wladyslawa i Marii Theresy Dumanskich to: 300 Hume Highway Yagoona N.S.W.
Adres ten jest z 1959, pod tym adresem w tym roku mieszkali Wladyslaw i Maria Theresa Dumanski. Nie wiem, jak znalezc informacje i gdzie mozna szukac, zeby sie dowiedziec czy Wladyslaw Dumanski zyje jeszcze w Australii, czy moze juz nie zyje.
Moze bylaby mozliwosc ogloszenia tej wiadomosci w Panstwa radiu, jesli to nie bylby problem dla Panstwa. Byc moze ktos, kto slucha radia znal Wladyslawa Dumanskiego.
Z gory bardzo dziekuje za pomoc Mieczyslaw Kaczkowski"
mieczyslaw.kaczkowski1@neostrada.pl
___________________________________________

Największą naszą polonijną imprezą w styczniu niewątpliwie będą
wstępne obchody 170-lecia polskiej obecności w NSW.
(właściwe, bardzo uroczyste odbędą się w roku 2010, w Sydney)

Jedną z największych atrakcji będzie koncert Asi Łunarzewskiej. Przypominam: zdobywczyni III nagrody na festiwalu klenczonowskim w Szczytnie w lipcu ubiegłego roku, za skomponowanie i wykonanie piosenki Zbuntowany Anioł (do tekstu Janusza Kondratowicza i Wiesława Wilczkowiaka) oraz II i III nagrody za kompozycje i wykonanie piosenek o Edmundzie Strzeleckim na Festiwalu Kościuszkowskim organizowanym przez Puls Polonii.

W czasie koncertu będzie można nabyć płytę Asi z wszystkimi nagrodzonymi piosenkami.

Zbuntowany Anioł - na You TubeZbuntowanego Anioła słyszeliście w Radiu 2000FM wielokrotnie, na YouTube obejrzało go w krótkim czasie ponad 8000 widzów! Możecie wysłuchać go "na żywo", na koncercie w Klubie Polskim Ashfield. Informacje na plakacie - po kliknięciu na, powiększa się na całą stronę.
________________________________________________

Zapraszamy wszystkie dzieci w wieku 7 – 11 lat na

19 – 23 stycznia 2009
“Great Aussie Bushcamp” Hawks Nest
(odjazd z Klubu Polskiego w Ashfield o 7:00 rano)


Zaplanowane zajęcia: flying fox, raft building, giant swing, snorkelling i low ropes prowadzone przez fachowców.
Koszt: $270

(pokrywa transport, i zaplanowane zajęcia)
(plus roczna rejstracja/public liability insurance $60 ważna od lutego do stycznia)

Po dalsze informacje proszę zdwonić do Marysi Nowak 9875 1572 (wieczorami), lub komórka 0404 032 013 lub email: marysia.nowak@bigpond.com
________________________________________________