niedziela, 12 lutego 2012

Luty - ostatni miesiąc lata... i marzec początek jesieni 2012.

________________________________________
Pogrzeb sp. Ryszarda Techmanskiego odbedzie sie w piatek 30 marca o godz. 9.30 Msza Sw. zalobna zostanie odprawiona w kosciele Our Lady of Annunciation 29 Donovan Av. Maroubra.

http://maps.google.com.au/maps?hl=en&sugexp=frgbld&gs_nf=1&cp=14&gs_id=1l&xhr=t&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.,cf.osb&biw=1280&bih=649&q=29+Donovan+av&um=1&ie=UTF-8&hq=&hnear=0x6b12b163

Adam Gajkowski
prezes Stowarzyszenia Nasza Polonia


__________________________________________

___________________________________

W Radiu 2000FM prezentowaliśmy wywiad rzekę z kaskaderem Krzysztofem Mączyńskim.
Na YT można obejrzeć dokumentalny film, z fragmentami niektórych filmów, w których K.M. brał udział.
A wystąpił w ponad 200 filmach i serialach telewizyjnych.
Należał do czołówki polskich kaskaderów. 

Obecnie mieszka w Sydney, Australia.



__________________________________


1 marca Dniem Żołnierzy Wyklętych
Cześć Ich pamięci!


____________________________________

Kolejne osoby i organizacje popierają akcję KoLibra "Goń z pomnika bolszewika"!

Kolejne osoby zasłużone w działaniach na rzecz niepodległości Polski oraz promowania prawdy na temat naszej historii popierają akcję Stowarzyszenia KoLiber „Goń z pomnika bolszewika”. W skład Komitetu Honorowego Poparcia akcji dołączyło 8 kolejnych osób. Uzyskaliśmy poparcie także od dwóch organizacji:

Polonia Semper Fidelis oraz Związku Polskich Więźniów Politycznych w Australii. Poniżej przedstawiamy Państwu kolejnych członków Honorowego Komitetu Poparcia akcji „Goń z pomnika bolszewika”:

Hubert Błaszczyk – z zawodu sędzia, w okresie PRL działacz opozycji antykomunistycznej, za działalność tą represjonowany, więziony w stanie wojennym, od 1987 na emigracji, przewodniczący Związku Polskich Więźniów Politycznych w Australii, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
Adam Borowski – działacz opozycji w okresie PRL m.in. Solidarności Walczącej, po 1989 aktywny w działaniach na rzecz przeprowadzenia dekomunizacji, odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski
Marek Jan Chodakiewicz – historyk specjalizujący się w historii najnowszej, profesor Instytutu Polityki Międzynarodowej w Waszyngtonie, publicysta, laureat Nagrody Józefa Mackiewicza
Romuald Lazarowicz – wydawca, działacz opozycji przedsierpniowej i podziemia, współtwórca Solidarności Walczącej, odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski
Stanisław Matejczuk – w okresie PRL działacz opozycji, m.in. twórca i szef Niezależnego Zrzeszenia Studentów Polskich, działacz ROPCiO i NZS, poddawany licznym represjom ze strony władz – w stanie wojennym skazany za działalność opozycyjną na 6 lat więzienia, pomijany przez kolejne amnestie dla więźniów politycznych, w 1986 zwolniony z więzienia na skutek interwencji rządu USA, od 1990 na emigracji, autor Memorandum w sprawie zabójstwa ks. Sylwestra Zycha, aktywny działacz Polonii amerykańskiej, m.in. b. sekretarz KPA, a następnie koordynator główny Polonia Semper Fidelis, w 2011 odmówił przyjęcia orderu z rąk Bronisława Komorowskiego
Stanisław Pięta – poseł na Sejm RP, w młodości współpracownik opozycji antykomunistycznej, po 1989 m.in. szef okręgu KPN, działacz Ligi Republikańskiej, aktywny w działaniach na rzecz rozliczenia PRL i przeprowadzenia dekomunizacjiTadeusz Płużański – historyk, dziennikarz, publicysta, autor m.in. książki „Bestie” o zbrodniarz komunistycznych z okresu stalinowskiego
Wiesław Wysocki – profesor historii, nauczyciel akademicki, b. dziekan Wydziału Nauk Historycznych UKSW, wiceprezes Światowej Rady Badań nad Polonią, b. sekretarz generalny Rady OchronyPamięci Walk i Męczeństwa, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
 Organizacje:
 Polonia Semper Fidelis
 Związek Polskich Więźniów Politycznych w Australii

 A oto link do pełnego składu Honorowego Komitetu Poparcia naszej akcji:
http://www.koliber.org/index.php/dzialmedia/2495-kolejne-osoby-i-organiz...

Dziękujemy wszystkim, którzy już nas poparli. Prosimy o więcej dla wspólnego celu. Cały czas apelujemy o zbieranie informacji o pozostałościach PRL-owskiej propagandy w przestrzeni publicznej polskich miejscowości i zgłaszaniu ich nam. W kolejnych dniach będziemy przedstawiać następne informacje dotyczące akcji „Goń z pomnika bolszewika”
Koordynator akcji
Piotr Mazurek
piotr.mazurek@koliber.org
_____________________________________

Wiadomość z Niezależnej.pl

Władze Kongresu Polonii Amerykańskiej (Polish American Congress), organizacji skupiającej część Polonii w USA, wydały oświadczenie, w którym podkreślają swoje "neutralne" stanowisko w sprawach wyjaśniania katastrofy smoleńskiej i nieprzyznania miejsca na cyfrowym multipleksie dla Telewizji Trwam.
Niepodległościowe środowiska polonijne, w tym klub "Gazety Polskiej" w Chicago, zapowiadają już protest. Oświadczenie - co charakterystyczne: tylko w języku angielskim - zostało zamieszczone wczoraj na stronie internetowej Kongresu.W komunikacie czytamy m.in.:
"W ostatnich tygodniach niektóre osoby poprosiły Kongres Polonii Amerykańskiej o zajęcie stanowiska w sprawach bliskich ich sercu. [...] Sprawa strasznej katastrofy lotniczej w Smoleńsku, która pochłonęła życie tak wielu ludzi, nadal jest bliska wielu osobom, a wiele teorii dotyczących przyczyn ​​tragedii pozostaje tematem żywych dyskusji ciągnących się od czasu katastrofy. Stanowisko Kongresu Polonii Amerykańskiej (PAC) na temat kwestii związanych z katastrofą w Smoleńsku prezydent zostało omówione na posiedzeniu Rady Dyrektorów PAC w październiku 2011 r., kiedy liczne dyskusje doprowadziły do wydania ​​zalecenia, że ​​PAC nie powinien bezpośrednio lub pośrednio angażować się w tę sprawę. Kongres Polonii Amerykańskiej zachowuje bezstronność w tej sprawie. Podobnie neutralne stanowisko Kongres Polonii Amerykańskiej zajmuje w sprawach dotyczących wniosku fundacji Lux Veritatis o prawo do nadawania cyfrowego w Polsce."
Trudno nie zauważyć, że oświadczenie Kongresu nastąpiło tuż po wizycie w USA i Kanadzie Antoniego Macierewicza - przewodniczącego sejmowego zespołu ds. katastrofy smoleńskiej. Polityk PiS został entuzjastycznie przyjęty przez Polonię, co z pewnością musiało zaniepokoić przedstawicieli rządu RP w Stanach Zjednoczonych i inne osoby, żywo zainteresowane w utrwalaniu rosyjskiej wersji wydarzeń. Niestety - okazało się, że wśród tych ostatnich znalazły się osoby zasiadające we władzach najważniejszej amerykańskiej organizacji polonijnej.

Od redakcji Ogłoszeń:
Czy w takiej sprawie można pozostąć bezstronnym? - NIE.
Bezstronność to „siedzenie na płocie”, lub postępowanie jak w znanym przysłowiu:”Panu Bogu świeczkę, a diabłu ogarek”.
Mamy nadzieję, że najważniejsza australijska polonijna organizacja nie „popisze się” w podobny sposób.
Na temat tzw. ”katastrofy” smoleńskiej zamieszczono wiele wiadomości w wolnych australijskich polonijnych mediach, zorganizowano wiele imprez w klubach polonijnych, były to: wywiady, pokazy filmów, dyskusje, seminaria itp.
Indoktrynacja prowadzona w polskich oficjalnych mediach, nie ma miejsca w wolnych  polonijnych mediach. Staramy się uczciwie pokazywać prawdę, czasami jasną od początku dla większości ludzi myślących, a obecnie codziennie podpieraną nowymi dowodami.
Potrafimy przyjąć zdecydowane stanowisko w tej sprawie. Nie popieramy decyzji  PAC! Na szczęście jest to organizacja skupiająca tylko część Polonii amerykańskiej…
_______________________________________

Nowo powstaly 
sydnejski Kabaret VIS - A - VIS
przy wspolpracy KLUBU POLSKIEGO W ASHFIELD 
- serdecznie zaprasza na spektakl KABARETU STARSZYCH PANOW.
Kabaret byl przebojem telewizji polskiej w latach 60-tych.
Po pelnej sukcesu premierze na POLISH CHRISTMAS in DARLING HARBOUR – tym razem w obszerniejszej wersji - ze szczegolnym ujeciem tematyki kobiecej, w zwiazku z Miedzynarodowym Dniem Kobiet.

Kabaret Starszych Panów – to kabaret dwóch twórców rozrywki telewizyjnej z lat 50-tych i 60-tych XX wieku - J. Przybory i J. Wasowskiego. Spektakle kabaretu nadawano na żywo na antenie telewizyjnej, z wykorzystaniem jako playback piosenek zarejestrowanych wcześniej.
 Kabaret ukazywał się również na antenie Polskiego Radia, jako przygotowane osobno słuchowiska, powtarzające telewizyjną fabułę z tą samą obsadą.

W sydnejskiej wersji kabaretu wystepuja lokalni artysci - wielu z nich to artysci z wyksztalceniem muzycznym – zajmujacych sie ta profesja. Spektakl teatralno - muzyczny w adaptacji Jolanty Komincz - rezyserowany jest przez Dariusza Paczynskiego, absolwenta Wydzialu Teatralnego Uniwersytetu Nowej Poludniowej Walii oraz Szkoly Filmowej w Lodzi.
Spektakl odbedzie sie w KLUBIE POLSKIM W ASHFIELD w Niedziele 11 marca o godz. 15-tej
Wiecej informacji pod linkiem:
http://www.polishpicnic.net/Kabaret_VIS-A-VIS.htm






_______________________________________

_____________________________________

___________________________________

_____________________________________

________________________________________

W imieniu "Grupy Miłośników Muzyki Fryderyka Chopina w Sydney” pragnę zaprosić na koncert:
Kolory i Cienie Fryderyka Chopina 
4 Marca o godz. 15.00
Klub Polski w Bankstown, 15 East Terrace
Tel: (02) 9708 2433

Wystąpią:
Utwory Fr. Chopina grać będzie Krzysztof Małek,
Aktorzy: Andrzej Switakowski i Krzysztof Małek.
Pieśni Fr. Chopina zaśpiewa młoda sopranistka Adriana Crugnale
Narracja: Bogumiła Filip, Andrzej Świtakowski
Wystąpi również Zespół Pieśni i Tańca “ Kujawy”
Konferansjer: Andrzej Lubieniecki
Scenografia: Elżbieta Wakeham - Materna
Scenariusz i reżyseria : Bogumiła Filip
Bilety będą do nabycia przy drzwiach w dniu koncertu.
W cenie: $15 oraz ulgowe $12 (dla emerytow, rencistów i studentów )

Kilka słów o koncercie i jego formie:
Koncert w formie widowiskowo – muzycznej oparty jest na biografii Fryderyka Chopina. Będziemy opowiadać o Jego miłości do fortepianu, miłości do rodziny, do ukochanych osób, do Ojczyzny, a także o kobietach Jego życia, między innymi: o Konstancji Gładkowskiej, Delfinie Potockiej, Marii Wodzinskiej, George Sand.

Scena Klubu Polskiego w Bankstown zmieni sie na ten czas w salon muzyczny z epoki naszego geniusza muzycznego, gdzie utwory Fr. Chopina grać będzie Krzysztof Małek.

ZAPRASZMY SERDECZNIE
Bogumila Filip 

_____________________________________________



favoryta .com portal internetowy poświęcony autorom publikującym we własnym zakresie, zaprasza wszystkich do udziału w Konkursie Literackim na temat MOJA EMIGRACJA. 

Celem konkursu jest wzmacnianie integracji społeczności polonijnej w Australii poprzez rozwijanie zainteresowania wzajemną relacją pomiędzy twórczością literacką i autentycznym międzykulturowym doświadczeniem wspólnym dla całego środowiska polonii australijskiej.
Dodatkowym celem jest zebranie tych doświadczeń w formie książki pt. MOJA EMIGRACJA,
która będzie wydana przez favorytę, i dostepna na całym świecie.

Zwyciezca otrzyma Nagrodę Główna: prawo do wydania własnej ksią¿ki przez zwycięzcę ( z pomoca i na koszt organizatora konkursu favoryta.com ) oraz Nagrodę Główną: przywilej wydania własnej książki, w dowolnym czasie, na koszt organizatora, oraz Nagrodę Pana Andrzeja Siedleckiego: CD z profesjonalnym nagraniem audio zwycieskiego utworu,
Dodatkowo zwyciezca oraz autorzy wyróżnionych utworów otrzymaja po egzemplarzu książki konkursowej “Moja Emigracja”.
Ogłoszenie wyników nastąpi 14 maja 2012. Nagrodą dla wszystkich uczestników, których prace spełniają kryteria konkursowe, będzie publikacja prac konkursowych w książce pt. Moja Emigracja.
Egzemplarze książki “Moja Emigracja” zostaną przekazane m.in do Biblioteki Narodowej w Australii oraz do Muzeum Emigracji w Gdyni.

Konkurs ma zasięg ogólnoaustralijski i jest otwarty dla wszystkich uczestników, którzy są polskimi emigrantami, pod warunkiem ukończenia przez nich 18 lat. Szczególnie zachęcamy do udziału w konkursie osoby, które jeszcze nigdy nie opublikowały swoich prac. Zgłoszenia są bezpłatne.

U w a g a !!!
Przedłużyliśmy okres przyjmowania zgłoszeń!
Konkurs trwa od 30 stycznia
do 16 kwietnia 2012r.
Utwory w postaci cyfrowej, jako document Microsoft Word .DOC lub .DOCX prosimy przesłać na oba następujące adresy:
office@favoryta.com & support@favoryta.com

Patronat honorowy: Ministerstwo Edukacji w Australii
Więcej informacji w regulaminie na www.favoryta.com
_______________________________________


Uwaga!!!

POLSKA SEKCJA RADIA 2000FM 98.5
w sobotę  25 lutego 2012 r. o godz. 11.30
zaprasza na wywiad Beaty Rumianek
z prof. dr WIESŁAWEM BINIENDĄ
amerykańskim uczonym, profesorem i dziekanem
Wydziału Inżynierii Cywilnej
w Kolegium Inżynierii University of Akron, w stanie Ohio,

który
PODWAŻYŁ OFICJALNĄ WERSJĘ
   KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ!
Dr Wiesław Binienda wykonał symulację komputerową kolizji skrzydła Tu154M z brzozą. Symulacja wskazuje, iż Tu154M ściął skrzydłem brzozę z minimalnym tylko uszkodzeniem krawędzi natarcia skrzydła.
 ___________________________________


_____________________________________


Wszyscy celebrujemy 202 rocznicę Urodzin Fr. Chopina
w Klubie Polskim w Ashfield, w niedzielę 26 lutego o godz. 14.00
W programie: Ballady, Mazurki, Scherzo, Polonez, Nocturn i Etiuda
Wystapią: znakomity pianista Wojciech Wiśniewski
oraz młodziutka, utalentowana pianistka Olivia Urbaniak
Wstęp na koncert tylko $10


_____________________________________


Szanowni Państwo,
Serdecznie zapraszam osoby mieszkające lub przebywające czasowo w Sydney na „Wieczór literacko-akademicki” w Konsulacie w sobotę 4 lutego w godz. 18.00 – 22.00.

Program wieczoru będzie obejmował:
- Spotkanie z panią Agnieszką Burton, autorką książki „Powrót do Edenu”, oraz prezentację powieści. Osoby zainteresowane będą mogły nabyć książkę z dedykacją autorki.
- Wykład dr hab. Jana Lencznarowicza z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego pt. „Polityka PRL wobec emigracji i Polonii”, po którym będzie czas na pytania, odpowiedzi i dyskusję.
- Poczęstunek i lampkę wina.
Spotkanie odbędzie się w języku polskim. Wstęp oczywiście wolny – zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

Z poważaniem,
Daniel Gromann
Konsul Generalny
Consulate General of the Republic of Poland in Sydney
10 Trelawney St
Woollahra, NSW 2025
Australia
tel. + 61 2 9363 9816 begin_of_the_skype_highlighting + 61 2 9363 9816 end_of_the_skype_highlighting
fax + 61 2 9327 2216
www.sydney.polemb.net

_______________________________________________




______________________________________

Szanowni Państwo,
Uprzejmie informuję, że w piątek 17 lutego w godz. 18.30-21.00 w sali Konsulatu odbędzie się spotkanie z maturzystami z języka polskiego w 2011 r., zorganizowane wspólnie ze Związkiem Nauczycieli Języka Polskiego w Nowej Południowej Walii. W programie przewidziany jest m. in. krótki recital fortepianowy Olivii Urbaniak, rozdanie pamiątkowych dyplomów oraz projekcja krótkich filmów o Polsce. Serdecznie zapraszam zainteresowane osoby mieszkające lub przebywające czasowo w Sydney na to spotkanie. 


 
Pragnę Państwa także poinformować, że w bieżącym miesiącu na kanale SBS TWO pokazane zostaną cztery polskie filmy nakręcone w latach 2007-2008: Katyń (7 lutego - w dniu dzisiejszym!), Nadzieja (Hope, 14 lutego), Cztery noce z Anną (Four Nights with Anna, 21 lutego) i Sztuczki (Tricks, 28 lutego). Początek wszystkich projekcji o godz. 21.30. Więcej informacji dostępnych jest tutaj:

www.sbs.com.au/films/movie-news/single/896063/SBS-Film-Focus:-Poland

Załączam ponadto, dla osób mieszkających lub przebywających czasowo w Adelajdzie, informację o wykładach w tym mieście, w marcu i kwietniu br., dr Anitty Maksymowicz z Muzeum Ziemi Lubuskiej.
Z poważaniem,
Daniel Gromann
Konsul Generalny
Consulate General of the Republic of Poland in Sydney
10 Trelawney St
Woollahra, NSW 2025
Australia
tel. + 61 2 9363 9816
fax + 61 2 9327 2216
www.sydney.polemb.net
__________________________________________


Uwaga konkurs literacki!
Portal internetowy poswiecony autorom publikujacym we wlasnym zakresie: www.favoryta.com, zalozony przez Polakow z Brisbane (Buccan) zaprasza do udzialu w konkursie literackim MOJA EMIGRACJA.
cel konkursu
Celem konkursu jest wzmacnianie integracji społeczności polonijnej w Australii poprzez rozwijanie zainteresowania wzajemną relacją pomiędzy twórczością literacką i autentycznym międzykulturowym doświadczeniem wspólnym dla całego środowiska polonii australijskiej. Celem konkursu jest rownież zebranie tych doświadczeń w formie ksiażki MOJA EMIGRACJA, która będzie wydana przez favorytę, i dostepna na całym świecie.
nagrody
Glowna nagroda konkursu bedzie mozliwosc wydania wlasnej ksiazki przez zwyciezce (z pomoca i na koszt organizatora konkursu: www.favoryta.com).
Nagroda dla wszystkich uczestnikow, ktorych prace spelniaja kryteria konkursowe, bedzie publikacja prac konkursowych w wydaniu ksiazkowym, w zbiorze zatutulowanym: Moja Emigracja.
Egzemplarze ksiazki Moja Emigracja zostaną przekazane m.in do Biblioteki Narodowej w Australii oraz do Muzeum Emigracji w Gdyni.
uczestnicy i temat konkursu
Konkursu ma zasięg ogólnoaustralijski i jest otwarty dla wszystkich uczestników, którzy są polskimi emigrantami, pod warunkiem ukończenia przez nich 18 lat. Szczególnie zachęcamy do udziału w konkursie osoby, które jeszcze nigdy nie opublikowały swoich prac.
Zgłoszone prace konkursowe będą oceniane poprzez kryteria czystości głosu w wyrażaniu własnej prawdy, kreatywności w ujęciu tematyki emigracyjnej, i wartości literackiej. Zgloszenia są bezplatne.
termin nadsyłania
Konkurs trwa od poniedziałku, 30 stycznia 2012r.
Zgłaszane dzieła muszą być złożone do poniedziałku, 27 lutego 2012r.
składanie prac
Utwory muszą być składane wyłącznie w postaci cyfrowej, jako document Microsoft Word .DOC lub .DOCX i przesłane na oba następujące adresy:
office@favoryta.com & support@favoryta.com
Konkurs objelo patronatem honorowym Ministerstwo Edukacji w Australii.
Naszymi patronami medialnymi natomiast zostali:
Puls Polonii www.pulspolonii.com
www.bumerangmedia.com
www.melbourne.pl
Express Wieczorny
Radio pl2000fm w Sydney.
Polska Sekcja Radia 4eb Brisbane
Ethnic Community Radio 3ZZZ
Wiecej informacji o konkursie jest w regulaminie na www.favoryta.com, lub na stronach wyzej wymienionych patronow medialnych, np:
http://www.zrobtosam.com/PulsPol/Puls3/index.php?sekcja=1&arty_id=11304
_____________________________________


Witam Państwa

Dwadzieścia trzy lekcje oddychania

Miłość jest najpotężniejszą siłą życiową. Znacie ją? Mamy nadzieję, że tak.
Wiecie, jak to jest - kiwnie palcem, a my wyjemy do księżyca. Mrugnie okiem, a jesteśmy gotowi iść na wojnę z całym światem. A próbowaliście kiedyś stawić opór miłosnej wichurze, która budzi motyle w brzuchu? Początkowo człowiek myśli, że da radę, ale potem coś zaczyna boleć w piersiach i gdy w końcu się podda, z ulgą łapie kolejne hausty tlenu. Bo walczyć z miłością, to jakby postanowić, że przestaje się oddychać. Nikt nie daje rady!

Brak miłości boli, ale wiemy, że miłość bywa też przyczyną cierpienia. Cóż więc począć?
Postanowiliśmy pomóc Wam z tym ambarasem. Na kartach Walentynkowego zbioru opowiadań „SŁODKO-GORZKO”, oferujemy za darmo dwadzieścia trzy lekcje oddychania. Przeczytacie o miłości radosnej, o nieszczęśliwej, o tej która łączy ludzi, ale też potrafi ich niszczyć.

Zapraszamy na stronę www.slodko-gorzko.eu, na której odnajdziecie informacje, nie tylko gdzie zdobyć miłosny tomik opowiadań, ale też o tym co mówią o nim takie znane osoby jak Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Małgorzata Kalicińska, Jolanta Kwiatkowska, Maria Ulatowska, Anna Klejzerowicz, Jacek Skowroński, Karolina Wilczyńska, Piotr Pochuro i wiele, wiele innych (lista nadal rośnie).
Życzymy miłej lektury!
Z gorącym pozdrowieniem,
Autorzy 

 
Pozdrawiam
Piotr "Mrok" Michalik
red. prowadzący zbioru "Słodko-Gorzko" 
____________________________________________

Szanowni Państwo,
Uprzejmie informuję, że na stronach internetowych Konsulatu Generalnego RP w Sydney została udostępniona, opracowana przez nasz urząd, kompleksowa baza danych Polonii australijskiej, obejmująca spis polskich organizacji, szkół, zespołów pieśni i tańca, teatrów, środków masowego przekazu, domów i klubów, klubów seniora, biur opieki społecznej, fundacji oraz kościołów i związków wyznaniowych. Celem bazy jest stworzenie pełnego rejestru polskiej obecności w Australii oraz umożliwienie wszystkim zainteresowanym kontaktu z poszczególnymi organizacjami, szkołami, zespołami, itd.
Baza danych Polonii australijskiej jest dostępna pod adresem: www.sydney.polemb.net/?document=101 . Uprzejmie zachęcam Państwa do korzystania z niej.

Ta pierwsza publiczna edycja bazy danych wymaga jeszcze z pewnością wielu korekt, z uwagi na rozmiar Polonii australijskiej i jej rozwinięte struktury organizacyjne oraz zachodzące w niej ciągłe zmiany. Będę wdzięczny za Państwa współpracę poprzez informowanie nas o wszelkich koniecznych uzupełnieniach i aktualizacjach. Przy okazji chciałbym podziękować wszystkim tym działaczom polonijnym, którzy na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy wnieśli swoje uwagi i poprawki do kolejnych roboczych wersji bazy i pomogli mi w jej uzupełnieniu.

Wszystkie dane osobowe zostały zamieszczone w bazie ze zrozumieniem, że osoby, których dotyczą, udostępniły je publicznie w związku z prowadzoną przez siebie działalnością społeczną lub zawodową. Jeżeli ktoś życzy sobie usunięcia lub korekty danych, prosimy o informację o tym i niezwłocznie wprowadzimy zmiany.
Uprzejmie proszę o kierowanie wszelkiej korespondencji dotyczącej niniejszej bazy danych bezpośrednio do mnie na ten adres e-mail (daniel.gromann@msz.gov.pl).
Z poważaniem,
Daniel Gromann
Konsul Generalny

Consulate General of the Republic of Poland in Sydney
10 Trelawney St
Woollahra, NSW 2025
Australia
tel. + 61 2 9363 9816
fax + 61 2 9327 2216
www.sydney.polemb.net 
_____________________________________
Wszystkich zainteresowanych
nauką języka polskiego
Zapraszamy do Polskich Szkół
w Roku 2012


Żegnajcie letnie przygody.
Czas już powracać do szkoły. 

Chcę Wam życzyć na początek,
by nauka jak z płatka,
żeby tyle było piątek,
ile pszczół na polnych kwiatkach.

Żeby pochwał było tyle,
ile szyszek w gęstym borze,
żeby w szkole było milej
niż nad rzeką lub nad morzem.

Długopisy, wszystkie pióra
niechaj piszą mądrze, ładnie
i niech skrzypią tak jak żuraw,
kiedy błąd się gdzieś zakradnie.

Szkoły podstawowe
Szczegółowych informacji udzielają i przyjmują zapisy następujące szkoły:
1. POLSKA SZKOŁA SOBOTNIA w ASHFIELD
Info: Marysia Nowak tel: 9875 1572
lub Bernadeta Żukowska m: 0407 073771
marysia.nowak@bigpond.com, www.polishschool.net.au
2. POLSKA SZKOŁA SOBOTNIA w BANKSTOWN
Info: Barbara Potaczała tel: 9796 7294
mebasia@hotmail.com
3. POLSKA SZKOŁA SOBOTNIA w LIVERPOOL
Info: Emila Szczerbjak m: 0425 840670
emilkaszcz1@wp.pl
4. POLSKA SZKOŁA SOBOTNIA im. Świetej Rodziny w MARAYONG Info: Sr Grażyna Roclawska mob: 0420 754733
groclawska@yahoo.com.au
5. POLSKA SZKOłA SOBOTNIA w NEWCASTLE
BROADMEADOW

Info: Ela Radna tel: 49655154 mob: 0423 272045
elizabeth.radna@newcastle.edu.au
6. POLSKA SZKOŁA SOBOTNIA DZIELNIC PÓŁNOCNYCH
w NORTH RYDE
Info: Elżbieta Cesarski mob: 0402 387034
northshore@polisheducation.org.au
www.polisheducation.org.au
7. POLSKA SZKOŁA w RANDWICK, SYDNEY Info: Zbyszek Sobota m: 0414 313 478, Gosia Vella tel: 9311 3723 school@polishschool.org.au, www.polishschool.org.au

Naukę języka polskiego na poziomie szkoły średniej
Oferują Centra Sobotnich Szkół Języków

W języku polskim udzielają informacji:
Ashfield - Marianna Łacek tel: 02 97988690,
Liverpool - Barbara Magolan tel: 02 4685 0254
Randwick - Gosia Vella tel: 02 9311 3723
Newcastle - Ela Rdna tel: 02 4965 5154

Nigdy nie jest za późno na naukę języka
- znasz osoby, ktore chcą poznać język polski? -
zaproś ich w naszym imieniu - podziel się załączoną informacją
zapraszamy
Centra nauki języka polskiego na poziomie szkoły średniej
Ashfield Boys HS
Liverpool Rd Ashfield NSW 2131 Ph/Fax:9716 7049
Chatswood HS
Centennial Ave Chatswood NSW 2067 Ph/Fax: 9413 3233
Liverpool GHS
Forbes St Liverpool NSW 2170 Ph/Fax: 9822 5420
Merewether HS
Chatham Rd Broadmeadow NSW 2292 Ph/Fax: 4962 3112
Randwick c/- Open HS
78 Avoca St Randwick NSW 2031 Ph/Fax: 9399 7361
The Hill Sports HS
Best Road Seven Hills NSW 2147 Ph/Fax: 9831 1587


Informacje zalacza Elzbieta Cesarski 
______________________________________