sobota, 4 października 2008

Pażdziernik 08, wiosna już przygrzewa...

_____________________________________________

Fundacja Kulturalna Pulsu Polonii wespół z National Kosciuszko Park, Konsulatem RP i Ambasadą Polską w Australii ogłasza konkurs graficzny pt.

„Paweł Strzelecki i jego ekipa – w duchu zgodnej współpracy”.
Celem konkursu jest zbudowanie ikonografii dokumentującej działalność Strzeleckiego w Snowy Mountains oraz w Gippsland oraz podkreślającej udział aborygeńskich przewodników w dokonanych odkryciach.

W konkursie mogą brać udział amatorzy i profesjonaliści, dorośli i dzieci.
Na zwycięzców czekają nagrody o łącznej sumie ponad 4 tysięcy australijskich dolarów. Pierwsza nagroda 1,000 dolarów, ufundowana przez Konsula Generalnego RP w Sydney. Inne nagrody będą fundowane zależnie od charakteru nadesłanych prac. Oprócz tego Puls Polonii ufunduje nagrodę specjalną w wys. $500 za dzieło tematycznie związane z „Kwiatkiem dla Adyny”.
Forma twórczości dowolna: komiksy, karykatury, rysunek, obraz, grafika komputerowa, kolaże wykorzystujące istniejącą ikonografię.
Prace oceniać będzie jury w składzie - artyści: Wojciech Pietranik z Kanbery (artysta rzeźbiarz, absolwent Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku), Zbigniew Bilyk z Sydney (artysta grafik, absolwent Akademii Sztuk Pieknych w Krakowie) oraz Grzegorz Dąbrowa z Sydney (artysta & konserwator dzieł sztuki, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie) oraz Ernestyna Skurjat-Kozek, organizatorka konkursu.
Nieprzekraczalny termin składania prac konkursowych to 27 lutego 2009. Prace w formacie nie większym niż A-4 należy wysłać na adres: Cultural Foundation of Puls Polonii, 33 Valley View Cres., North Epping, NSW 2121. Prosimy podać nazwisko, wiek, adres pocztowy i elektroniczny, nr telefonu.
Nagrodzone prace zostaną wystawione w czasie „K’Ozzie Fest 2009” w Jindabyne i Cooma. Będą również opublikowane w specjalnej festiwalowej antologii pt. Sir Strzelecki – in the spirit of teamwork and harmony.
Wyniki konkursu będą uroczyście ogłoszone 19 kwietnia 2009 w czasie K’Ozzie Fest w Cooma.

Materiały pomocnicze („ściągi”) zostały opublikowane w „Pulsie Polonii” http://www.zrobtosam.com/PulsPol/Puls3/index.php?sekcja=1&arty_id=6409

& na stronach: www.fkpp.org oraz www.kozziefest.com

Twórcy mają prawo do korzystania z dowolnych materiałów, które pomogą zachować realia i duch epoki, czyli lat 40-tych XIX wieku.
Więcej na temat konkursu ( po polsku):

http://www.zrobtosam.com/PulsPol/Puls3/index.php?sekcja=1&arty_id=6369

& po angielsku:

http://www.zrobtosam.com/PulsPol/Puls3/index.php?sekcja=47&arty_id=6370

Informacje: Ernestyna w Sydney, (02) 9617 1797, fkpp@pulspolonii.com


_________________________________________________

Koncerty Eleni w Sydney

Więcej na www.celejewskapolonia.blogspot.com

____________________________________________________

Serdecznie zapraszamy na KONCERT
30. Rocznica Pontyfikatu Jana Pawła II

oraz VIII Dzien Papieski
- pod hasłem „ Jan Paweł II - wychowawca młodych“

Koncert odbędzie się w niedzielę 26 październia 2008r
o godzinie 14.30 w Klubie Polskim w Ashfield,
73 Norton Street

Wykonawcy:
polscy artyści i muzycy: miedzy innymi - pianista Krzysztof Malek, sopran Halina Gad, skrzypce - Agnieszka Rypel-Polkas, Michal, Marek i Celina Macioch, Paulina Pazdzior, Katarzyna Lania, Walentyna Siergiejczyk, Olga Kryj- Bednarski,

dzieci z Sobotnich Szkol Polskiej Macierzy Szkolnej

zespoły muzyczne: "Jana Pawla II", "Gama", "Pol-Hop"- (mlodziezowy zespol muzyczny)

polonijnye, folklorystyczne zespoły piesni i tanca: " Syrenka", "Lajkonik" i "Kujawy"
oraz aktorzy Teatru "Fantazja"

Dziekujemy serdecznie wykonawcom i zapraszamy wszystkich na piękny koncert,
w imieniu organizatorow i artystow
Bogumila Filip

Gorąco prosimy wszystkich o poparcie i liczne przybycie na koncert ponieważ...

...dochód z koncertu przeznaczony jest na dzieci chore na rzadkie choroby genetyczne.Więcej informacji na ten temat na znajdziecie stronie internetowej: www.mps-society.pl

Informacje były też na Blogowisku, w Apelach o pomoc: http://celejewskapomoc.blogspot.com/2008_04_01_archive.html

(Po otwarciu strony należy zjechać suwakiem na dół.)

_________________________________________________________

Mieszkam w Sydney od 2. lat razem z moją rodziną. Mogę zaoferować swoją pomoc i opiekę nad starszymi Polakami mieszkającymi w mojej ślicznej dzielnicy Mosman lub okolicach.
Mam 34 lata,jestem osobą serdeczną i ciepłą. Proszę o kontakt, Anna Grajkowska

siwa06@hotmail.com
__________________________________________________

Witajcie,
Miło mi wszystkich poinformować, że Wojtek Stefaniak z Opola, jest już na miejscu w Cairns, w Australii. Wyścig Crocodile Trophy, w którym Wojtek wystartuje jako jedyny Polak rozpoczyna się 21 października i trwa do 30 października. Trasa biegnie przez miejscowości takie jak Mareeba - Irvinebank - Koombooloomba - Gunnawarra - Chillagoe - Mt. Mulgrave - Laura - Cooktown - Ayton - Cape Triubulation.Wszystkich, którzy będą mogli się znaleźć na trasie wyścigu podczas kolejnych etapów bardzo proszę o kontakt mailowy z Wojtkiem na adres baczek_2002@wp.pl

Wszystkich, którzy chcieliby się spotkać z Wojtkiem jeszcze przez wyścigiem w Cairns także proszę o kontakt.
Staramy się na bieżąco uzupełniać relacje z wyprawy Wojtka do Australii na naszej stronie internetowej http://www.crocodyl.pl/

Wojtek przesyła mi zdjęcia i materiały, które ja następnie umieszczam na stronie. Dodam, że Wojtek pojechał do Australii sam i nie może liczyć na wsparcie takie, jakie będą mieli inni zawodnicy startujący w Crocodile Trophy – zwykle na ten wyścig zjeżdżają się profesjonalni bikerzy z całego świata razem ze swoimi teamami i całym zapleczem technicznym.
Tym bardziej proszę abyście przekazali wszystkim swoim znajomym o tym, że w Crocodile Trophy weźmie udział także Polak, któremu będzie można kibicować podczas wyścigu.
Wojtek póki co trochę narzeka na wysokie temperatury panujące w Cairns i zdaje sobie sprawę, że na trasie wyścigu temperatury te będą jeszcze wyższe. Niemniej jednak, nie poddaje się i zwiedza okolice Cairns na swoim rowerze, walcząc z upałami.
Pozdrawiam,
Agnieszka Wojtysiak z Opola
__________________________________________________

Rasizm poniża godność człowieka, ale przede wszystkim rasisty.

(Pamiętajcie też, że rasizm jest dwustronny.)
Nie jesteśmy lepsi od żadnej rasy - Bóg wszystkich uczynił równymi.
Ludzi można tylko podzielić tylko na dobrych i złych.

KOMUNIKAT STOWARZYSZENIA 'NIGDY WIĘCEJ'
POTWIERDZAMY AKTUALNOŚĆ WSZYSTKICH INFORMACJI
15. 10. 2008

TYDZIEŃ AKCJI 2008

- WYKOPMY RASIZM ZE STADIONÓW!
(16 - 28 października 2008)

W dniach 16 - 28 października, w 40 krajach, także w Polsce, kibice piłki nożnej zamanifestują swój sprzeciw wobec rasizmu i dyskryminacji.
Tydzień Akcji Futbolu Przeciwko Rasizmowi w Europie to największa piłkarska kampania społeczna mająca na celu eliminację rasizmu i innych postaw dyskryminacyjnych.

Stowarzyszenie 'NIGDY WIĘCEJ' oraz antyrasistowscy fani piłki nożnej w całej Polsce, grupy mniejszości etnicznych i religijnych, kluby sportowe, szkoły, organizacje społeczne i kulturalne wspólnie organizują akcje propagujące antyrasistowskie postawy w sporcie. Będą to, między innymi:
- Warszawa - 22.10 i 25.10 - turniej futbolu stołowego, koncert i street-party, stoisko informacyjne, turniej piłkarski z udziałem mniejszości etnicznych, religijnych i narodowych,
- Poczesna - 16-27.10 - mecz pokazowy, prelekcja na temat walki z rasizmem, warsztaty dla młodzieży,
- Gliwice - 17-26.10 - turniej z udziałem drużyn romskich, akcje ulotkowe i plakatowe w przestrzeni miejskiej,
- Poznań - 18.10 - piłkarski turniej oraz dyskusja panelowa,
- Piła - 18-26.10 - koncert, spotkania z piłkarzami, akcja edukacyjna, wystawa antyrasistowska,
- Olsztyn - 18-19.10 - antyrasistowski turniej drużyn amatorskich,
- Lublin - 20-24.10 - turniej halowy, lekcje nt. zwalczania rasizmu, akcja ulotkowa na stadionie,
- Wrocław - 25-26.10 - debata na temat rasizmu w sporcie, turniej drużyn amatorskich,
- Oborniki Śląskie - 26.10 - mecz pokazowy, zabawy i konkursy dla dzieci, koncert antyrasistowski, degustacja kuchni międzykulturowej, pokaz
filmów, fireshow,
- Toruń - 26.10 - turniej futbolu stołowego, prezentacja organizacji walczących z dyskryminacją,
- Sosnowiec - 27-28.10 - turniej kibiców z udziałem mniejszości narodowych Sosnowca.

Jeden z wielu rasistowskich incydentów na polskich stadionach miał miejsce 2 października 2008. Podczas meczu Lecha Poznań z Austrią Wiedeń, rozgrywanego w ramach Pucharu UEFA, na trybunie wyeksponowana była rasistowska flaga z napisem 'Białe Imperium - naszym honorem jest lojalność' (motto SS 'Unsere Ehre Heisst Treue'). Z kolei 24 sierpnia 2008 w trakcie meczu ekstraklasy między Lechią Gdańsk a Cracovią Kraków rasiści kibicujący gdańskiej drużynie krzyczeli m.in.: 'Jude, Jude, Jude', 'Jazda z Żydami, Lechijko, jazda z Żydami' i 'Mysona wszystkich Żydów pokona'. Arkadiusz Mysona (przeszedł z ŁKS-u Łódź) po meczu derbowym z Widzewem w poprzednim sezonie ligowym paradował po boisku w
antysemickiej koszulce.

'Rasizm w piłce nożnej jest nadal jednym z największych problemów, które niszczą tę piękną grę!' - powiedział Marcin Kornak, prezes Stowarzyszenia 'NIGDY WIĘCEJ', redaktor naczelny magazynu 'NIGDY WIĘCEJ'.

Problem ten dostrzega Michel Platini, szef Europejskiej Unii Piłkarskiej - UEFA, który patronuje antyrasistowskiemu Tygodniowi Akcji.
Platini wielokrotnie potępiał rasizm w futbolu. Mirosław Drzewiecki, minister sportu i turystyki, niedawno także odniósł się do problemu, mówiąc: 'Doping, korupcja, rasizm i bandytyzm - to cztery zbrodnie, które niszczą polski sport'.

'Czas na zdecydowane działania i współpracę! Skuteczna walka ze zjawiskiem dyskryminacji ma ogromne znaczenie w kontekście Mistrzostw Europy w 2012 roku w Polsce i Ukrainie' - powiedział koordynujący kampanię w Polsce Jacek Purski ze Stowarzyszenia 'NIGDY WIĘCEJ'.

Futbol Przeciwko Rasizmowi w Europie (FARE) to międzynarodowa sieć organizacji pozarządowych i antyrasistowskich kibiców, partner UEFA i FIFA. Stowarzyszenie 'NIGDY WIĘCEJ' jest współzałożycielem FARE i reprezentantem sieci w Europie Wschodniej. W ramach Tygodnia Akcji Stowarzyszenie koordynuje także wydarzenia mające miejsce na Ukrainie i Białorusi, w Rosji, Mołdawii, Gruzji oraz w Azerbejdżanie.

Stowarzyszenie 'NIGDY WIĘCEJ' jest apolityczną organizacją antyfaszystowską, która od 1996 roku monitoruje incydenty na tle rasistowskim oraz wydaje pismo pt. 'NIGDY WIĘCEJ'.

Więcej informacji:
tel. 507 166 196
http://www.nigdywiecej.org/

http://www.farenet.org/

_________________________________________________

OLIMPOL zaprasza!!!

Po kliknięciu na, plakat powiększa się
________________________________________________

Nie wiem czy wiecie już, co robicie 18 pazdziernika 08r., ale my wiemy i zapraszamy WAS wszystkich, a Wy zaproscie swoich przyjaciol i znajomych na nasze
D I S C O,
ktore odbedzie sie 18 pazdziernika w Klubie Polskim w Ashfield, o godz 19.00
Cena biletu wstepu tylko $5,
-calkowity dochod przeznaczony jest
na organizacje Polish Christmas Festival 09
ZAPRASZMY!!!
Poprzyjcie nas!
Pozdrawiam, Zbyszek Slomowski
_____________________________________________________

Witam,
Jestem rowerzysta z Walbrzycha, w trakcie rowerowej wyprawy "dookola swiata". Dotychczas, w czasie 2-letniej podrozy przejechalem przez Europe, Ameryke Poludniowa i Ameryke Polnocna.

Wiecej informacji na stronie
www.chyzinski.republika.pl

14 pazdziernika przylatuje do Sydney i chce rozpoczac kolejny etap wyprawy, czyli przejazd z Sydney przez Melbourne do Darwin.
Kazde tego typu przedsiewziecie to olbrzymie koszty. No a milionerem niestety sie nie urodzilem.
Prosze o informacje, czy w Sydney ma siedzibe polonijna organizacja, ktora posiada trawnik, ogrodek etc. gdzie moglbym rozstawic namiot na okres 2-3 nocy zanim przygotuje sie do startu ?

A moze w Sydney mieszkaja pasjonaci rowerow tak jak ja i udzieliliby mi miejsca w ogrodku pod namiot ? Koszty noclegow sa naprawde zawrotne.
Przepraszam ze do Was zwracam sie z ta sprawa, lecz z linkow Polonii Swiata, pod haslem Sydney tylko Wasz jest aktywny.

No i ludzie "mediow" wiedza lepiej, niz inni zjadacze chleba, co w trawie piszczy.

Pozdrawiam
Tomasz Chyzinski
tomaszchy@wp.pl
___________________________________________________


_____________________________________________________


Po kliknięciu na, plakaty powiększają się.
_____________________________________________________________

UWAGA!!! Panią z Mosman, która pragnie zaopiekować się starszą osobą i która pisała do mnie, proszę o kontakt na adres
elatrzecia@yahoo.com
_________________________________________________________________

UWAGA GITARZYŚCI!!!

Organizatorzy koncertów piosenek Krzysztofa Klenczona poszukują gitarzysty solowego, który będzie mógł wystąpić na SOBOTNICH koncertach. Próby odbywają się w Klubie Polskim Ashfield.
Informacje i zgłoszenia na adres elatrzecia@yahoo.com

________________________________________________

Jeśli lubisz bluesa, J. Mayalla, G. Adriana i E. Celejewską oraz ...pociągi,
posłuchaj i pooglądaj:
My blues for JennyŚpiewa Grzegorz Adrian, pierwsza solówka jest gitarowa (G. Adrian), druga jest wykonana na syntetyzatorze (E. Celejewska). A nagranie pochodzi ze spotkania muzycznego: jam session, w 1996r.
______________________________________________


Szczęść Boże!
Jestem księdzem z Polski, z Łodzi, salezjaninem i poszukuję kontaktu z państwem Chodasewicz, u których byłem gościem, podczas Światowych Dni Młodzieży,
przebywając w Canberze.
Byłbym bardzo wdzięczny za każdy kontakt.
Mój mail: lwozniak@salezjanie.pl
Z Bogiem!...
ks. Łukasz Woźniak
_________________________________________

Napisał do nas poeta Zygmunt Jan Prusiński z Ustki

Tylko dla Kobiet,
po wczorajszym autorskim spotkaniu.
Pozdrawiam - autor Zygmunt Jan Prusiński Ustka.
28 Września 2008 r.
http://www.ustka.pl/forum/viewtopic.php?f=4&t=4118&p=47209#p47209

Zygmunt Jan Prusiński: poeta, eseista, krytyk literacki, publicysta. Debiut: "W krainie żebraków słyszę bluesa" - tomik wierszy (2000). Publikuje w patriotycznych i narodowych pismach internetowych wkraju i za granicą. W swojej twórczości literackiej i publicystycznej ujawnia kłamstwa w historii Polski XXI wieku.
Gardzi politykami... Jest obrońcą Polski i Narodu Polskiego. Konserwatysta - wróg globalizacji. Oponent do Unii Europejskiej i NATTO. Nie ufa (tej sztucznej miłości i przyjaźni) ze strony Zachodu do Polaków. Jak często mawia: Polska jeszcze nie jest wolna i demokratyczna. Na razie Polacy żyją farsą... ograbieni z tożsamości i Państwa.
Prezes Stowarzyszenia: Biały Blues Poezji.

GDZIE JEST POLSKA ?

Tam gdzie Polak mówi o niej.
Ale to za mało by tylko mówić o niej.
Trzeba o nią walczyć wciąż,
bo wrogów ma więcej niż przyjaciół.

Polska jest w kamieniu, w spróchniałym
konarze, w śpiewie wróbla i w płatku róży.
Polska jest także w płaczu dziecka
i w krzyku głodnego człowieka.

Polska jest w strumieniu potoku
i w złocistym promieniu słońca.
Polska jest w wyznaniu miłości podlotków
i u starszych zapomnianych ludzi.

Tam jest Polska, gdzie poeci piszą
strofy prawdy – że nie zginie...

Zygmunt Jan Prusiński
__________________________________________________

Polecamy stronę internetową artysty malarza Franciszka Ryszarda Mazurka (link już po prawej stronie) - wszystkim miłośnikom pięknego, niezapomnianego polskiego pejzażu...

Nie można żyć, bez obrazu swoich stron

Droga sródpolna

Cisza polnego zakątka
________________________________________________