czwartek, 8 listopada 2007

LISTOPAD 2007

______________________________________________

BAL radia 2000FM
udał się nadzwyczajnie!!!
Zaproponowano, żeby robić takie bale raz do roku!
Bardzo dużo zdjęć z imprezy już na Fotogalerii radia 2000FM i już dziś na Fotogalerii sympatycznej.

Konwiner polskiej sekcji radia 2000FM - BEATA RUMIANEK: - Zaczynamy!!!

Brawa dla orkiestry!

Brawa dla gości!

Trzymamy się razem...

__________________________________________

Prawie 200 fotografii z balu znajdziesz na stronach:

www.celejewskafotogaleria.blogspot.com

www.fotogaleriaradia2000fm.blogspot.com

Foto: Tomek Koprowski
_______________________________________________

Uwaga! Komunikaty Związku Więźniów Politycznych
Okresu Stanu WojennegoOba komunikaty po kliknięciu na - powiększają się.
________________________________________________

Już dziś ( 26 listopada 07r.) na łamach GI KWORUM http://www.kworum.com.pl/
ukazał się pierwszy odcinek znakomitej książki Rudolfa Jaworka pt. NA ZACHODZIE BEZ ZMIAN? - Stosunki Polsko-Niemieckie.

Kolejne części będą się ukazywały codziennie.
Serdecznie zapraszamy do lektury i wyrażania opinii.
Redakcja

_____________________________________________________


BAL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Kto jeszcze nie zdecydował się - najwyższa pora!!!!!
Piętnastolecie jest tylko raz na piętnaście lat!!!

Bilety jeszcze można nabywać przy wejściu.
Klub Ashfield, godzina 19.00

- SPOTYKAMY SIE WSZYSCY!!!! -dziś, w sobotę 17 listopada -
- DO ZOBACZENIA!!!!
____________________________________________________

Polak katolik (23.10.2007)
(felieton Moniki Wiench)


Pewne jest, że hasło”Polak-katolik” brzmi dumnie. Jestem pewna, że wielu z nas hasło to ma na ustach codziennie i że uważa siebie właśnie za osobę, do której hasło to przystaje bardzo blisko. Jednakże często myślę o ludziach, którzy z hasłem tym nie mają nic wspólnego, poza czystymi deklaracjami.

Bardzo dobrze pamiętam przepiękny pochód AK-owców na warszawskim Żoliborzu, gdzie wówczas mieszkałam, w latach 80-siątych. Nowo otwartą Wisłostradą maszerowali ONI- żołnierze AK, o których opowiadał mi gdy byłam dzieckiem, w czasie świąt, mój Ojciec. Ludzie, którym, jak mówił, winniśmy dozgonną wdzięczność, podziw i najwyższy szacunek. Ojciec uczył w ten sposób patriotyzmu, miłości do Ojczyzny i do autorytetów. Tych prawdziwych. Pamiętam więc ten słoneczny dzień, kiedy Oni szli nad Wisłą a my, tacy przy nich mali, tak mało znaczący, patrzyliśmy jak urzeczeni na Ich pokorę, na Ich pochylone głowy, Ich smutek z powodu poległych przyjaciół, zaginionych na zawsze rodzin, ale też na Ich dumę z tego, że wszystko przetrwali, że uczynili dla Polski aż tyle.

Ciszą uczciliśmy Ich przemarsz, nie było okrzyków, entuzjazmu, transparentów, nie było nic, tylko podziw i szacunek. Wielu mężczyzn zdejmowało z głów czapki, gdy przechodzili. Było to przeżycie niezapomniane.
Gdy jednak skończyła się ta doniosła uroczystość, ludzie wśród których stałam zaczęli miotając przekleństwami pchać się do autobusów. Pamiętam to, bo przecież byli to ci sami ludzie, którzy przed chwilą modlili się za AK-owców, za Ojca Świętego, za dzieci, które głodują, za wszystko, co na świecie godne jest modlitwy.

Znam osoby, które są dla wielu najwyższym autorytetem w sprawie wiary, miłości do ludzi. Wciąż na nowo można się od nich uczyć.
Czy można jednak uczyć się czegokolwiek od tych, którzy dziś się modlą, co tydzień są obecni w kościele, wychwalają świętych, ale już za chwilę dosłownie zieją nienawiścią, nietolerancją w stosunku do innych, dosłownie zieją agresją? Oni też przecież uważają siebie za katolików.
Z zazdrości o czyjeś sukcesy, pomysłowość, aktywność i popularność, nienawidzą osób, a nawet reprezentowanych przez te osoby instytucji, choć są to przecież polskie instytucje, służące ogólnemu dobru.

Dam tu przykład Australijsko-Polskiego Biura Usług Społecznych w Melbourne. Znam dobrze funkcjonowanie tej instytucji. Wiem, że cała działalność wszystkich pracowników Biura nastawiona jest na poszukiwanie sposobów pomocy polskiej społeczności, szczególnie osób starszych, ale też samotnych, odizolowanych, będących cichymi ofiarami przemocy, często z poważnymi objawami depresji. Biuro podejmuje działania, aby uświadomić społeczeństwu, iż ludzie ci mają takie samo prawo do pracy, samorealizacji, aktywnego życia, miłości i szczęścia jak wszyscy inni. Pracownicy Biura czynią wysiłki, aby przedstawiać problemy tych osób w sposób rzetelny, a je same jako pełnoprawnych członków społeczeństwa, którzy wprawdzie chorują na przewlekłe schorzenia, lecz mimo to mogą wieść zwykłe życie, w którym pojawiają się zarówno sukcesy jak i porażki.

W tym celu Biuro m.in. udziela wywiadów i wydaje publikacje, poruszające te ważne tematy. Mogą one mieć wartość edukacyjną, mogą przyczynić się w jakimś stopniu do zaprzestania postrzegania pewnych grup społecznych jako zagrażających lub godnych pożałowania. Często bowiem w naszej społeczności zdarza się kreowanie nieprzyjaznych, pełnych uprzedzeń postaw wobec osób cierpiących na chroniczne stany depresyjne, lub wręcz chorych psychicznie, poprzez publikowanie wypowiedzi opisujących osoby chore jako niebezpieczne. Jest to celowe, nieetyczne tworzenie negatywnych stereotypów.

Liczne przykłady wskazją, że od tych uprzedzeń nie są wolne osoby wykształcone, zajmujące funkcje społeczne w Polonii australijskiej.
Zdarza się, iż ci tzw. działacze społeczni pozwalają sobie na drwiące, a nawet obraźliwe wypowiedzi pod adresem tych, którzy bronią słabych i chorych Polaków. Szczególnie ma to miejsce na niesławnej stronie internetowej wirtualnej Polonii, ale również w Tygodniku Polskim. To oni, współpracujący z Tygodnikiem „Polacy-katolicy” postępują w tak niegodny sposób.

Jeżeli są katolikami, niech zaczną wreszcie chronić to co humanitarne, niech będą nimi naprawdę.

Monika Wiench
________________________________________________________

Konsulat Generalny RP w Sydney
uprzejmie informuje, że w dniach 17-25 listopada br. w Australii przebywać będzie delegacja Uniwersytetu Jagiellońskiego w składzie: prof. dr hab. Szczepan Biliński, Prorektor UJ oraz prof. dr hab. Tadeusz Władyka, Dziekan Wydziału Prawa i Administracji UJ.
Celem pobytu delegacji jest rozszerzenie współpracy naukowej z uniwersytetami australijskimi oraz prezentacja możliwości studiowania w Polsce przez młodzież australijską.

Program pobytu przedstawicieli UJ w Australii obejmie m.in.:

a) spotkanie organizowane przez Federację Polskich Organizacji w Wiktorii, przy udziale KG RP w Sydney, w dniu 17 listopada (sobota) br., o godz 16.00, w Domu Polskim „Millenium” w Melbourne (296 Nicholson St., Footscray),

b) spotkanie organizowane przez Australijski Instytut Spraw Polskich, przy udziale KG RP w Sydney, w dniu 24 listopada br. (sobota), w godz. 17-19, w siedzibie Konsulatu RP, 10 Trelawney St., Woollahra.

Celem spotkań jest zapoznanie zainteresowanych z systemem edukacyjnym polskich uniwersytetów po wejściu do Unii Europejskiej.
Będzie można również zapoznać się z możliwościami podjęcia studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
UJ jest najstarszym, a zarazem jednym z wiodących ośrodków akademickich w Polsce i na świecie, który oferuje programy skierowane do studentów polskich i zagranicznych, doktorantów i badaczy (http://www.uj.edu.pl/ ).

Grzegorz Jopkiewicz
Wicekonsul
KG RP Sydney
__________________________________________________


Z okazji niepodległościowego święta 11 listopada (niedziela) zostanie odprawiona w sydnejskiej katedrze St. Mary's uroczysta msza święta w języku polskim.
Godzina 15.00

Mszę koncelebrować będą księża Michaelici, Paulini i Chrystusowcy.

W imieniu ks. prałata Henryka Micka komunikat nadał Ryszard Techmański, tel. 93 14 07 24.
________________________________________

UWAGA!
Wiesław Czajkowski z San Diego,
California zwrócił się do nas o pomoc: pilnie poszukuje on Zbigniewa Szydy, który w latach 90-siątych był prezesem organizacji "Kontakt" w Sydney.

Zbigniew Szyda był dobrze znany księdzu Waldemarowi Szczepaniakowi, którego jednak również trudno jest p.Czajkowskiemu odszukać.

Ktokolwiek może podać wiadomość o Zbigniewie Szydzie proszony jest o email do redakcji, lub od razu na adres mailowy p.Czajkowskiego:

w_czajkowski@yahoo.com


Można też zadzwonić do radia 2000FM w każdą sobotę, o godz. 13.00
na nr 9715 5400 lub 9715 54 11
______________________________________________

Kliknij - powiększy się!
__________________________________________________

WSZYSCY SPOTYKAMY SIĘ 17 listopada!!!

NA WIELKIM BALU RADIA 2000FM

Z OKAZJI 15-LECIA ISTNIENIA.
Kliknij na plakat - powiększy się, przeczytasz wszelkie informacje!
_________________________________________________

______________________________________


Sydney Consort 27/10/2007 11:02:52 am
Dear Friends,

The Sydney Consort invites you for Mostly Messiah a special concert celebrating the centenary of St. Augustine's Catholic Church Balmain.

Handel's famous arias from Messiah and his familiar Suite for trumpet and Strings, as well as Vivaldi's wonderful Laudamus te duet from Gloria and his dark and sombre European Winter from 4 Seasons where chattering teeth, stamping feet, slipping on ice and a howling windstorm will be presented on night of the concert.

It is not possible to forget the date-it is an election date!!
Saturday, 24th November at 8:00pm
St. Augustine's Church, Eaton Street (main entry),BALMAIN
$30/$20 at the door, enq: 9705 7468/0416 345 489

www.sydneyconsort.com.au

Soloists:
Belinda Montgomery - Soprano
Nicole Smeulders - Alto
David Greco - Bass
John Foster - trumpet
Stan Kornel - baroque violin
and musicians from the Sydney Consort

We hope see you there.
With kind and warm regards,
The Sydney Consort
_________________________________________________