piątek, 16 marca 2007

Uwaga! OGŁOSZENIA !!! - marzec 2007

Walne zebranie Stowarzyszenia NASZA POLONIA
odbędzie się w sobotę 31 marca o godz. 18.00 w Klubie Polskim w Ashfield.
Serdecznie zapraszamy wszystkich sympatyków i zainteresowanych działalnością stowarzyszenia. Tradycyjnie zostanie podana kawa i pyszne ciasto własnego wypieku.

Za „Naszą Polonię”
Ryszard Techmanski
Tel. 61 2 9618 0993 Fax: 61 2 9618 0593
nasza_polonia@yahoo.com.
_________________________________________________________

„Aborygeni Australii” - Nowa książka Tatiany Kamińskiej

„Tatiana Kamińska pisarka zamieszkała w Sydney, jest autorką książek o Australii: „Tam gdzie rosną snow gums”, „Spacerkiem po Sydney i okolicach”, oraz książki o Grecji: „Na wyspach i półwyspach Grecji”. Jest ona laureatką prestiżowej nagrody ZLP „Złote Pióro” za rok 2004.

„Aborygeni Australii” jest jej kolejną książką o tematyce australijskiej.W odróżnieniu od dzieł poprzednich – zbiorów reportaży literackich – ta pozycja ma wątek fikcyjny, oparty jednak na faktach z życia Aborygenów i na wydarzeniach historycznych. Zafascynowana kulturą rdzennych mieszkańców piątego kontynentu, ich religią, sztuką, obrzędami, legendami, zdolnością przeżycia w warunkach ekstremalnych, autorka pragnie przybliżyć czytelnikom duchowy świat ludzi mieszkających w Australii ponad 60 000 lat. Świat brutalnie niszczony przez białych i zanikający wraz ze śmiercią ostatnich tubylców - niegdyś potężnych szczepów Aborygenów.”

Tyle informacja zamieszczona na okładce książki.

Od siebie dodam, że przeczytałam „Aborygenów Australii” jednym tchem. I to nie tylko dlatego, że mimo, iż długo mieszkam w Australii – właściwie mało wiem na temat jej pierwotnych mieszkańców, a dzięki książce poznałam wiele nieznanych mi historycznych faktów. Lecz także dlatego, że książka jest bardzo dobrze napisana - ma fascynującą fabułę. Czyta się ją jak powieść sensacyjną, bo taka, niestety! była tragiczna historia tego zagadkowego ludu, dla którego świat duchowy jest ważniejszy niż materialny i który pewnie jedyny na świecie, starał się (i nadal to robi jeśli ma takie możliwości) żyć w zgodzie z przyrodą. W przeciwienstwie do niszczących naszą planetę bezmyślnie i egoistycznie, ludzi „cywilizowanych”.

O „Aborygenach Australii” ciepło wypowiedział się - niedługo przed śmiercią - Ryszard Kapuściński. Zamierzał przyjechać do Australii i książka dostarczyła mu wielu informacji, z których prawdopodobnie by skorzystał.
Zachęcam do kupna tej książki. To nie tylko „lektura obowiązująca” dla obywateli australijskich, to także interesująca opowieść o życiu aborygeńskiego rodu, wiodąca poprzez ich spokojne, szczęśliwe plemienne życie, potem przez czasy okrutnych, trzebiących ich bez litości zaborców, aż do dziś – do XXI wieku. Do cywilizacji stworzonej przez białego człowieka, w której z trudem mogą się odnaleźć, mając zupełnie różne ideały. Szanując Ziemię jak najdroższą Matkę, a nie jak miejsce, z którego należy jak najwięcej skorzystać, nie przejmując się zabójczymi skutkami ekspansji. Moglibyśmy wiele nauczyć się z ideologii Aborygenów - póki jeszcze czas, ale zamiast tego wolimy uważać się za władców tego świata. Skutki tego myślenia już są odczuwalne - nasza planeta umiera. Czyja jest mądrość w takim razie?...

Rozprowadzaniem książek Tatiany Kamińskiej zajmuje się Tomasz Oczapowski
mob. O412 116 991, można także zamawiać przez internet: tomasz.o@gmail.com

Będą też sprzedawane na imprezie organizowanej przez Naszą Polonię, która odbędzie się 15 kwietnia. O szczegółach poinformuję za kilka dni.

Tatiana Kamińska jest chora, nie opuszcza mieszkania.
Chętnie przyjmie wszystkie telefony, numer ten sam, który miała poprzednio (02) 98 17 84 07.
Najlepiej jest dzwonić przed ósmą rano, można też koło południa.

Fotografie z książki - T.Kamińska